Reklama

Reklama

Samorządy z okolic Lublina zamontują energooszczędne oświetlenie drogowe

Opublikowano: 17 września 2020 13:50
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Dziś wręczono umowy samorządom na poprawę ulicznego oświetlenia | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Siedem samorządów zamontuje energooszczędne oświetlenie na swoich ulicach. Chodzi o gminy Radecznica, Kąkolewnica, Ulan-Majorat, Lubartów, Rudnik, Siennica Różana oraz miasto Radzyń Podlaski.

Reklama

Wzrośnie bezpieczeństwo, poprawi się jakość środowiska

 

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył dziś (17 września) władzom samorządów umowy na realizację zadań dotyczących efektywności energetycznej. Łączna wartość projektów wynosi ponad 12,3 mln zł, z czego blisko 8,4 mln zł to unijne wsparcie. 

 

- Cieszę się, że dodatkowe środki europejskie trafią do kolejnych gmin. Dzięki temu poprawi się nie tylko bezpieczeństwo ich mieszkańców, ale także jakość środowiska, w którym wszyscy żyjemy - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego. 

 

Ma to np. zapewnić lepszą jakości powietrza przez ograniczenie emisji zanieczyszczeń, zmniejszyć zużycie energii oraz przede wszystkim poprawić bezpieczeństwa na drogach. Realizacja tych zadań przyczyni się również do obniżenia kosztów zużycia energii 

 

Gmina Radecznica

 

Na terenie gminy zostanie wykonanych 281 sztuk energooszczędnych punktów świetlnych. Koszt tej inwestycji to nieco ponad 580 tys. zł (ponad 400 tys. zł to wsparcie z UE). 

 

Lubartów

 

Zakres inwestycji w Lubartowie obejmuje wsparcie 71 sztuk energooszczędnych punktów świetlnych. Zostanie wybudowane wydzielone oświetlenie chodnika przy drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łucka-Kolonia i wydzielone oświetlenie drogi powiatowej nr 1545L w miejscowości Nowodwór-Piaski. Inwstycja opierwa na prawie 1 mln zł z czego blisko 670 tys. to unijna dotacja.

 

Radzyń Podlaski

 

W Radzyniu Podlaskim zaplanowano kompleksową modernizację wyeksploatowanych lamp rtęciowych i sodowych (łącznie 1528 szt.) na nowoczesne oprawy ze źródłami typu LED (z indywidualnym systemem sterowania mocą opraw i monitoringiem działania). Koszt projektu wynosi ponad 3 mln zł (wsparcie z UE to przeszło 2 mln zł). 

 

Kąkolewnica 

 

W Kąkolewnicy będa wymienione istniejące wyeksploatowane oprawy sodowe i rtęciowe na energooszczędne oprawy typu LED (1003 szt.). Poza tym, wdrożone zostanie oprogramowanie zarządzające sterowaniem oświetlenia oraz zapewnione będzie utrzymanie transmisji przesyłanych danych z 72 sterowników zainstalowanych w szafkach oświetlenia ulicznego. Wartość inwestycji o nazwie pochłonie przeszło 1,4 mln zł (wsparcie z UE to blisko 1 mln zł). 

 

Gmina Ulan-Majorat

 

Gminie Ulan-Majorat wręczono dwie umowy.  Pierwsza dotyczy projektu o wartości ponad 2,3 mln zł (wsparcie z UE to przeszło 1,5 mln zł). Jego główne zadanie to dobudowa nowych linii i punktów oświetleniowych (256 szt.) na terenie samorządu z zastosowaniem technologii LED (229 szt.) oraz technologii solarnej (27 szt.). Nowe punkty będą montowane w pasach dróg publicznych i ciągach pieszo-jezdnych. Przewidziano też montaż skrzynek z urządzeniami do kompensacji mocy oraz elementy konstrukcyjne, montażowe, przyłączeniowe, niezbędne do pracy nowo powstałej infrastruktury w sieci energetycznej oraz w systemie sterowania. 

 

Drugi projekt o wartości ponad 2,4 mln zł (dofinansowane z UE to ponad 1,6 mln zł) polegać będzie na wymianie istniejących opraw sodowych/rtęciowych (627 szt.) na energooszczędne i oparte na nowoczesnych technologiach oświetlenia (w tym 551 szt. wysięgników), wraz z montażem systemu inteligentnego zarządzania i sterowania oświetleniem. Przebudowane będą również układy pomiarowe oraz kompensacyjne. 

 

Gmina Rudnik

 

Gmina Rudnik zrealizuje projekt obejmujący budowę opraw oświetleniowych (montaż 107 szt. nowych opraw LED na istniejących słupach), wraz z montażem systemów inteligentnego sterowania w szafach przy punktach pomiaru energii. Realizacja projektu wyniesie ponad 680 tys. zł (wsparcie z UE to 460 tys. zł).

 

Siennica Różana 

 

Wręczono też umowę samorządowi z Siennicy Różanej dotyczącą projektu wartego blisko 900 tys. zł (środki unijne to ponad 614 tys. zł). Kwota pozwoli na wymianę 360 opraw oświetleniowych na oprawy typu LED. Zostanie też zamontowanych 7 nowych opraw wraz z wysięgnikami na istniejących słupach w miejscowości Wierzchowiny przy drodze wojewódzkiej nr 843. 

 

Alokacja zwiększona trzykrotnie

 

Konkurs w 2019 roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Dlatego Zarząd Województwa Lubelskiego, żeby zapewnić dofinansowanie możliwie największej liczbie projektów, trzykrotnie zwiększył alokację w konkursie. Ostatnie zwiększenie (uchwalone 25 sierpnia) powiększyło pulę konkursu o kwotę ponad 8,58 mln zł. 

 

Do chwili obecnej w ramach konkursu realizowanych jest 80 umów na kwotę dofinansowania z UE 106,4 mln zł. Dzięki temu całkowita alokacja (tj. 106,8 mln zł)   ze środków UE została wykorzystana niemal w stu procentach. Łącznie projekty dofinansowane w ramach 2 konkursów oraz projektów pozakonkursowych zakładają m.in.: wsparcie 50 142,00 szt. energooszczędnych punktów świetlnych, a szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych na poziomie 15 026,93 ton ekwiwalentu CO2. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.