Reklama

Rusza Mobilny Punkt Informacyjny dla przedsiębiorców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rusza Mobilny Punkt Informacyjny dla przedsiębiorców - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Specjalnie oznakowany bus odwiedzi wszystkie powiaty województwa lubelskiego, żeby dotrzeć z informacją o formach wsparcia dla przedsiębiorców.

Bus wyruszy do wszystkich powiatów województwa. Informacje na temat trasy będą dostępne na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Trasa w tym tygodniu prezentuje się następująco:


18 czerwca – Łuków, Radzyń Podlaski


19 czerwca – Biłgoraj


   – Ruszamy z akcją informacyjną, podczas której pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy będą spotykać się z mikroprzedsiębiorcami, z firmami jednoosobowymi lub zatrudniającymi tylko kilka osób, i będą pokazywać, jak można skorzystać ze środków unijnych przeznaczonych na utrzymanie miejsc pracy. – mówił o idei tarczobusa Marszałek Jarosław Stawiarski. – Duże firmy mają wyspecjalizowane agencje, a mali przedsiębiorcy tego nie mają, dlatego jedziemy do nich, żeby zaprezentować, w jaki sposób wypełnić wniosek i skorzystać z pieniędzy z Europejskiego Funduszy Społecznego. – dodał marszalek.


W Powiatowych Urzędach Pracy przedsiębiorcy mogą uzyskać dwa rodzaje wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej:


  • - mikropożyczki – 5 tys. dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców – w woj. lubelskim Powiatowe Urzędy Pracy wypłaciły 64,7 tys. mikropożyczek na łączną kwotę 323,1 mln;
  • - dofinansowania do wynagrodzeń z Europejskiego Funduszu Społecznego – Powiatowe Urzędy Pracy na terenie województwa lubelskiego podpisały umowy na objęcie wsparciem ponad 160 tys. osób.

Kto może skorzystać?


  • - mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele małych i średnich firm;
  • - przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników;
  • - organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, kościelne osoby prawne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne i spółki non-profit.

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest spadek obrotów o minimum 30% spowodowany epidemią COVID-19.


Wysokość dofinansowania zależy od stopnia spadku obrotów firmy oraz liczby pracowników objętych dofinansowaniem. Można uzyskać kwotę w przedziale 1300-2340 zł plus składki miesięczne na pracownika. Gdy spadek obrotów z dowolnych dwóch miesięcy w 2020 roku, w stosunku do tego samego okresu z poprzedniego roku, wyniesie:


  • - co najmniej 30% – można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne;
  • - co najmniej 50% – można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne;
  • - co najmniej 80% – można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

Ze wsparcia można korzystać przez 3 miesiące. Otrzymana pomoc jest bezzwrotna. Wnioski o dofinansowanie przyjmują Powiatowe Urzędy Pracy (PUP) poprzez platformę praca.gov.pl.


Województwo Lubelskie przeznaczyło na ten cel 118 mln w ramach RPO, co daje nam 3. miejsce w Polsce (więcej środków wygospodarowały jedynie województwa dolnośląskie i śląskie). Przykładowo Marszałek Województwa Mazowieckiego przeznaczył na tę inicjatywę 29 mln, a Pomorskiego – 34 mln.


W sumie jest ponad 207 mln zł z EFS (RPO i POWER) dla Lubelskiego na dofinansowanie do wynagrodzeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE