Reklama

Rusza budowa i modernizacja dróg lokalnych

Opublikowano: pt, 15 lip 2016 14:29
Autor: | Zdjęcie: lubelskie.pl

Rusza budowa i modernizacja dróg lokalnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 128 mln zł dotacji otrzymają samorządy województwa lubelskiego na budowę i modernizację dróg lokalnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Umożliwi to zmodernizowanie blisko 347 km dróg powiatowych i gminnych.

   Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego najwięcej umów podpisał z jednostkami samorządów w powiatach: chełmskim (18), bialskim (14), kraśnickim (11) i włodawskim (10). W większości dotyczy to przebudowy istniejących dróg. Z programu skorzystają najmniejsi, tzn. inwestycje będą realizowane na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców.


- Podpisaliśmy umowy z gminami i powiatami z działania przeznaczonego na „Budowę lub modernizację dróg lokalnych\" , których realizacja poprawi 116 tysiącom mieszkańców naszego województwa warunki dojazdu do pracy i miejsca zamieszkania - mówi marszałek Sławomir Sosnowski - Pieniądze z PROW zadziałały jako wyrównywanie poziomu rozwoju infrastruktury drogowej naszych gmin. Kryteria były tak skonstruowane, że skorzystać mogły gminy najbiedniejsze, o najwyższym bezrobociu, gdzie infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia. Poprawiamy jakość dostępu do obiektów użyteczności publicznej, dojazdy do pól, remiz, szkół, do odległych, peryferyjnych obszarów gmin - dodał marszałek.


- To bardzo ważny zastrzyk finansowy. Umożliwi to odnowę prawie 25 km dróg w moim powiecie. Kryteria (w innych programach) tak się układały, że ciężko było skorzystać z dotacji na drogi małe, o charakterze lokalnym. PROW to jedyny program z którego mogą korzystać wójtowie i starostowie. Dziękuję Zarządowi Województwa i pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego za sprawną realizację tego działania. - zaznaczył starosta kraśnicki Andrzej Maj.


- PROW 2014-20 koordynowany przez marszałka województwa jest skupiony na lokalnych drogach, które są często bardzo zniszczone. Dotychczas na tego typu trasy nie mogliśmy żadnego finansowania zewnętrznego pozyskać - powiedział starosta lubelski Paweł Pikula.


   Przy ocenie wniosków brano pod uwagę dochód na mieszkańca w gminie, wysokość bezrobocia w powiecie, dostęp do budynków użyteczności publicznej, zwiększenie dostępu do atrakcji turystycznych. Punkty przyznawano również za bliskość dużych gospodarstw, zakładów przetwórstwa spożywczego i grup producenckich oraz porozumienie między gminą i powiatem w sprawie budowy. W trakcie naboru wpłynęło 459 wniosków na kwotę 350 mln. Lista dróg dostępna na stronie:
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE