Reklama

Robisz prawo jazdy? Będziesz potrzebował zdjęcia jak do dowodu

Opublikowano:
Autor:

Robisz prawo jazdy? Będziesz potrzebował zdjęcia jak do dowodu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obowiązujące wcześniej zdjęcia półprofilu już nie są aktualne. Do prawa jazdy trzeba robić takie same zdjęcia, jak do dowodu osobistego albo paszportu. A ci, którzy o tym nie wiedzieli, coraz liczniej odwiedzają zakłady fotograficzne.

- Właśnie wracam od fotografa. Musiałam robić zdjęcie do prawa jazdy, bo okazało się, że to, które mam jest do niczego - mówi Aneta z Czubów. - Dodatkowy koszt i strata czasu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury i budownictwa z 24 lutego 2016 roku, urzędnicy wymagają, że kursant będzie miał:

„kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;

fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;

osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku (...)

osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej;

dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych”.

Mówiąc prościej, obowiązujące wcześniej zdjęcia półprofili już nie są aktualne. Zgodnie z wymienionymi wyżej przypisami, do prawa jazdy trzeba robić takie same zdjęcia, jak do dowodu osobistego albo paszportu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE