Reklama

Rekordowa liczba zachorowań na grypę – Polacy nie chcą się szczepić

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Rekordowa liczba zachorowań na grypę – Polacy nie chcą się szczepić - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podsumowanie sezonu grypowego - liczba zachorowań rośnie z roku na rok, natomiast maleje ilość szczepień. Czy w przyszłym roku szczepionki będą o połowę tańsze?

W sezonie 2017 / 2018 padł rekord zachorowań na grypę w Polsce – poinformowali eksperci w czasie konferencji "Flu Meeting 2018" w Warszawie. W całym kraju na grypę chorowało lub podejrzewano chorobę u ponad 4 mln osób, hospitalizowano około 15 400, zaś ofiar śmiertelnych było aż 37.

Grypa dawała o sobie znać także w województwie lubelskim. Według danych Państwowego Zakładu Higieny zachorowalność na grypę i infekcje grypopodobne wynosiła w naszym regionie od niemal 4 tysięcy osób w styczniu, do prawie 8 tysięcy w lutym. W pierwszym tygodniu kwietnia liczba ta spadła do 3200. Najczęściej chorowały osoby w przedziale wiekowym 15 – 64 lata.

Liczba zachorowań na grypę rośnie z roku na rok, natomiast maleje ilość szczepień. Najwięcej szczepień zanotowano w 2011 roku – poddało się im 4,5 % Polaków. W kolejnych latach było już tylko gorzej, a w obecnym sezonie zaszczepiło się jedynie 3,7 % społeczeństwa. W porównaniu z innymi krajami europejskimi liczba ta jest katastrofalnie niska – W Wielkiej Brytanii szczepi się aż 62 % populacji, a w Holandii 53 %. Za nami znajdują się jedynie Estonia (3%), Bułgaria, Łotwa (1%).

W związku z tak tragiczną sytuacją Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie od przyszłego sezonu 50 % refundacji na szczepionki przeciwko grypie – ogłosił wiceminister zdrowia Marcin Czech w czasie "Flu Meeting 2018". Aby zaszczepić się przeciwko grypie należy udać się do przychodni, szczepionkę można wcześniej kupić w aptece. Koszt to około 30 – 40 zł. Co ciekawe – Polacy częściej wydają pieniądze na preparaty jedynie łagodzące objawy grypy. Statystyczne koszty takiego leczenia to około 24 zł, czyli niemal tyle co jedna szczepionka. Być może sytuacja poprawi się, jeśli koszty szczepień zostaną obniżone.

Grypa jest chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus grypy. Zarażenie następuje drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Objawy są podobne do zwykłego przeziębienia, dlatego nie należy ich lekceważyć. Grypa może bowiem prowadzić do poważnych powikłań (np. zapalenie płuc czy mięśnia sercowego), a nawet do śmierci. Szczepienia zapobiegają zachorowaniu u ok. 70% do 90 % osób. Najbardziej są one wskazane u kobiet w ciąży, dzieci od 6 do 59 miesiąca życia, osób starszych i przewlekle chorych, a także u pracowników służby zdrowia.

Na podstawie: pulsmedycyny.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE