Reklama

Raport Biblioteki Narodowej na Światowy Dzień Książki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Biblioteka Narodowa

Raport Biblioteki Narodowej na Światowy Dzień Książki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzisiaj z tej okazji został opublikowany raport Biblioteki Narodowej dotyczący czytelnictwa w Polsce.


23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to dzień organizowany przez UNESCO, mający na celu promowanie czytelnictwa.
Dzisiaj z tej okazji został opublikowany raport Biblioteki Narodowej dotyczący czytelnictwa w Polsce. Wyniki, podobnie jak w latach poprzednich, oscylują wokół 40%.

Największy kryzys czytelniczy miał miejsce w latach 2004-2008. Od tego czasu sytuacja jest dość stabilna. Co roku wyniki oscylują wokół 40%. 


foto. www.bn.org.pl

Najnowszy raport BN wskazuje, że w ubiegłym roku 38% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę, liczba czytelników stałych (takich, którzy przeczytali 7 i więcej książek) wyniosła 9%.
Powyższy wynik jest dość niski, natomiast przeprowadzone badania wskazały, że grupa czytelników stałych działa mobilizująco na swoje otoczenie:

- Okazuje się bowiem, że osoby pochodzące z rodzin czytających, zazwyczaj same też czytają – 82% z nich deklaruje sięgnięcie przynajmniej po jedną książkę. To bardzo dużo w porównaniu z analogiczną sytuacją w rodzinach nieczytających. Tam, jedną książkę przeczytało zaledwie 13% Polaków – czytamy w raporcie.


foto. www.bn.org.pl

Powyższa analiza wskazuje, że czytanie jest zjawiskiem społecznym, mianowicie im więcej osób w naszym środowisku czyta, tym większa jest szansa, że sami sięgniemy po książkę.

Kupujemy czy pożyczamy?

Badania wskazują, że najchętniej czytamy książki, które sami kupiliśmy (34%) lub dostaliśmy w prezencie (23%). Najmniej, bo aż 2% korzysta z legalnych zasobów źródeł internetowych, 16% natomiast wskazuje na korzystanie z księgozbiorów bibliotek publicznych.


foto. www.bn.org.pl

Czytelnictwo wśród nauczycieli polonistów

W tym roku badania objęły też nauczycieli polonistów. Okazuje się, że 100% polonistów przeczytało minimum jedną książkę w ubiegłym roku, z czego 94% wskazuje, że po prostu lub czytać.
-Poloniści są także entuzjastami e-booków i audiobooków. Prawie połowa z badanych czytała książkę elektroniczną, a 38% (w porównaniu do 6% ogółu Polaków) słuchało audiobooka.

Ciekawy jest też fakt, iż osoby czytające książki zazwyczaj pozyskują wszelkie informacje „o świecie” z internetu (37%), natomiast nieczytające opierają się głównie na radiu i telewizji (55%). Taki stan rzeczy nie dziwi. Osoby czytające książki są bardziej przystosowane do porządkowania i klasyfikowania informacji. Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek rozwija wyobraźnię, i jednocześnie kształtuje w nas umiejętność lepszej selekcji informacji.


Światowy Dzień Książki w Lublinie

Dziś pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej będą rozdawali zakładki do książek pasażerom Komunikacji Miejskiej a w wybranych filiach bibliotek na czytelników czekają specjalne upominki książkowe. Dodatkowo w Centrum Kultury rozpoczyna się dziś „Fantastyczny tydzień”. Dziś bibliotekarze wezmą na warsztat książki o słynnym wiedźminie Geralcie, jutro natomiast zaplanowano dzień z Tolkienem.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE