Reklama

Reklama

Radny pyta o wywieszanie flag Unii Europejskiej na lubelskich przystankach. To inicjatywa w ramach akcji "#potrzebUEmy"

Opublikowano: wt, 13 kwi 2021 05:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Radny pyta o wywieszanie flag Unii Europejskiej na lubelskich przystankach. To inicjatywa w ramach akcji "#potrzebUEmy" - Zdjęcie główne

Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin poinformował, że Miasto Lublin w grudniu zeszłego roku włączyło się w ogólnopolską akcję samorządów #potrzebUEmy | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny Piotr Gawryszczak zapytał władze miasta o grudniową akcję w ramach której na przystankach komunikacji miejskiej zawisły flagi Unii Europejskiej. Chce znać powody i kwoty akcji. Szczegóły wyjaśnił mu Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin.

Reklama

Radny miejski Piotr Gawryszczak (Prawo i Sprawiedliwość) napisał interpelację do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina. 

- W grudniu 2020 r. (mniej więcej w czasie, gdy miał odbyć się szczyt europejski) na przystankach komunikacji miejskiej w Lublinie pojawiły się flagi Unii Europejskiej - napisał Piotr Gawryszczak. 

W związku zadał kilka pytań: kto wydał polecenie powieszenia flag UE, jaki był cel tej akcji, jaki zysk z tej akcji osiągnęli mieszkańcy Lublina, ile sztuk i za jaką kwotę dokonano zakupu flag Unii, jaki był koszt umieszczenia flag na przystankach, kto dokonał rozwieszania tych flag? Poprosił też o skany faktur za usługę.

W odpowiedzi Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin poinformował, że Miasto Lublin w grudniu zeszłego roku włączyło się w ogólnopolską akcję samorządów #potrzebUEmy. Jej celem było zwrócenie uwagi na to, jak obecność Polski w Unii Europejskiej i możliwość skorzystania z funduszy europejskich wpłynęły na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny czy społeczny naszego kraju.

Przypomniał też, że transfery środków z UE do Polski wyniosły od 2004 r. - 190,8 mld euro, więc odliczając środki wpłacone przez Polskę do unijnego budżetu saldo pozostaje korzystne - 129,3 mld euro. Dodał, że tylko w samym Lublinie, dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, od 2004 roku zrealizowano projekty inwestycyjne wartości 5,1 miliarda złotych, z czego 3 miliardy pozyskano z funduszy europejskich.

- Właśnie samorządy, takie jak Lublin, ale też wiele polskich miast, miasteczek i wsi, są jednymi z największych beneficjentów środków europejskich. Wstrzymanie ich dopływu oznaczałoby konieczność rezygnacji z tak istotnych dla mieszkańców dużych inwestycji w rozwój infrastrukturalny, kulturalny czy turystyczny - wyjaśnia Andrzej Wojewódzki.

Co do samych szczegółów akcji wytłumaczył, że w dniach 9-11 grudnia 2020 r., flagi UE zawisły na zespołach przystanków przesiadkowych, które zrealizowano właśnie dzięki dofinansowaniu UE. Koszt zakupu flag Polski i UE przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie to 860,00 zł (samych 20 flag UE - 430 zł). Natomiast montaż flag został wykonany przez lubelski ZTM we własnym zakresie. Podkreślił również, że flagi będą wykorzystywane w przyszłości przez ZTM w Lublinie zgodnie z przepisami ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. - Jednocześnie informuję, że w ramach interpelacji nie przysługuje Radnemu uprawnienie do wglądu do dokumentów i materiałów urzędowych tutejszego organu - podsumowuje sekretarz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.