Reklama

Reklama

Nowy punkt regulaminu wydziału KUL. Aktywiści: Prawo do wolności wyrażania swojego zdania, jest nam odbierane

Opublikowano: 30 listopada 2020 17:50
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Print screen z profilu Facebook Unii Europejskich Demokratów Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Dziekan jednego z wydziałów KUL zarządził, że studenci nie mogą ustawić na platformie do zdalnego nauczania zdjęcia profilowego innego niż własne lub ich inicjały. Grozi za to wyrzucenie z zajęć. Uznano to za ograniczanie możliwości manifestowania poglądów przez młodzież.

Reklama

Dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof KUL będący dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wprowadził zmiany w regulaminie. Uzupełniono go o punkt mówiący, że studenci nie mogą ustawić na platformie do zdalnego nauczania zdjęcia profilowego innego niż własne lub ich inicjały. Zgodnie z przepisem mogą być wyrzuceni z zajęć, jeśli posiadają inną fotografie, czy symbol. 

 

W tej sprawie zainterweniowało koło Unia Europejskich Demokratów Lublin. Zdaniem członków Koła jest to niedopuszczalne, bo uważają to za ograniczenie prawa do wyrażania swoich poglądów przez studentów. Chodzi m.in. o studentów, którzy wspierają Strajk Kobiet, ustawiając jako zdjęcie, czerwoną błyskawicę, która jest symbolem protestów.

 

- Dziekan Wydziału Nauk Społecznych do regulaminu wprowadził skandaliczny punkt, jakim jest brak możliwości manifestowania przez studentów poglądów -  mówił Jakub Gęca, przewodniczący Koła Unii Europejskich Demokratów Lublin - Jesteśmy tym oburzeni, ponieważ Konstytucja RP, a dokładnie jej artykuł 54, pozwala każdemu manifestować swoje poglądy.

 

- Jest nam bardzo przykro, że podstawowe prawo, jakim jest prawo do wolności wyrażania swojego zdania, jest nam odbierane. Nie odpuścimy takiej sytuacji - zapowiadała Kamila Gad, sekretarz koła.

 

Członkowie Koła przy okazji podkreślili też, że są zaniepokojeni tematem konferencji naukowej, której tytuł to „Ekologia – nauka czy ideologia”.

 
- Nie do końca rozumiemy jak ekologię można nazywać ideologią. Niedawno prof. Przemysław Czarnek (profesor KUL, były wojewoda lubelski i obecny minister edukacji i nauki - przyp.red) również LGBT nazwał ideologią, czym również jesteśmy zbulwersowani. Nie rozumiemy co ma ideologia do ekologii. Ekologia to nauka i jest bardzo ważna, ponieważ globalne ocieplenie istnieje - dodawał Jakub Gęca. 
 
Przedstawiciele Koła podkreślili, że ekologia to nasza przyszłość, bo dzięki niej Ziemia będzie "zdrową" planetą. Dodawali też, że jedyną osobą, która szerzy ideologię jest dziekan i jest to ich zdaniem ideologia PiS-owska, czyli niedopuszczalna w Polsce i jest złowroga dla nas, dla Polaków, dla ludzi, dla Polski. Dlatego Koło podkreśliło, że mówi stanowcze "nie" wobec działań dziekana, bo są one niedopuszczalne.  Stąd złożyli dzisiaj (30 listopada) pismo do ks. prof. dr hab. Mirosława Kalinowskiego - rektora uczelni. Proszą w nim o wyjaśnienie sprawy oraz wyciągnięcie konsekwencji wobec dziekana Wydziału Nauk Społecznych i ich zdaniem powinna to być nagana. 

 

Do sprawy ustosunkowała sie już uczelnia.

 

- Wydział Nauk Społecznych KUL wprowadził uzupełnienie dotyczące organizacji zajęć w formie zdalnej. Ze względu na to, że często studenci nie włączają kamerek, wykładowcy mają z nimi ograniczony kontakt. Stąd wymóg, by w komunikacji za pośrednictwem platformy Teams używali oficjalnych zdjęć profilowych lub imion i nazwisk, ewentualnie inicjałów, po to by organizacja zajęć była uporządkowana. Ponadto chodzi o wyraz poszanowania dla wykładowcy oraz innych uczestników procesu dydaktycznego. Ustalenia te, wbrew pojawiającym się informacjom – nie dotyczą profili studentów w mediach społecznościowych - wyjaśnia Monika Stojowska, rzecznik prasowy KUL. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  uczony z UMCS od ekosystemów

  Na moich zdalnych zajęciach poprosiłem o usunięciem symboli politycznych ,w trosce o spokój . Wszyscy osunęli .Nawet zatwardziałe lewactwo. Na faceboook niech każdy robi co chce to ich prywatność . Ale na zajęciach polityki, nie ma bo są zajęcia.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  lolek

  Ten cały strajk okazał sie zwykła chamówą

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  precz ze zgnitymi wolnościowcami

  piorun w barwach tęczy to jest to co pedały cuckoldy by chciały sobie ustawić

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Żenada

  Strajk zdycha cały miesiąc sukcesu

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  HolaHola

  To teraz strajk kobiet będzie pisał regulaminy

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

  PrawyLewy

  KUL??? 31 w rankingu uniwersytetów Polsce.

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -1

  Beata

  Nikt nie zmuszał lewaków by szli na KUL. Przecież mogli pójść na komunistyczny UMCS.

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Km

  Studenci a wierzą w teorie spiskowe wszak ocieplenie klimatu jest tylko teorią nie ma żadnych dowodów że na zmiany klimatyczne ma bezpośredni wpływ człowieka to może być pośredni ale to w jaki sposób kształtuje się klimat zależy od np aktywności słońca w danym roku na który człowiek nie ma wpływu

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Jesteście jak mengele

  Symbol który jest znakiem rozpoznawczy ludzi którzy nawołują do zabijania ludzi chorych i dzieci nienarodzonych powinien być widoczny w szkołach

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Ogarnijcie się

  Czy promowanie na uczelni symboliki nasistowskich hitlerjugend SS jest pomysłem ludzi zdrowych psychicznie chyba nie

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  czat

  Szkoła nie jest miejscem do agitacji swoich upodobań politycznych i ideologicznych to miejsce poszanowania godności i światopoglądu osób prywatnych

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Marcin

  jebać LGBT a pedały wypierdalac z Polski jak Wam tu źle!!!