Reklama

Reklama

Nowy punkt regulaminu wydziału KUL. Aktywiści: Prawo do wolności wyrażania swojego zdania, jest nam odbierane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Print screen z profilu Facebook Unii Europejskich Demokratów Lublin

Nowy punkt regulaminu wydziału KUL. Aktywiści: Prawo do wolności wyrażania swojego zdania, jest nam odbierane - Zdjęcie główne

Dziś odbyła się konferencja prasowa na temat nowego punktu w regulaminie Wydziału Nauk Społecznych KUL | foto Print screen z profilu Facebook Unii Europejskich Demokratów Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziekan jednego z wydziałów KUL zarządził, że studenci nie mogą ustawić na platformie do zdalnego nauczania zdjęcia profilowego innego niż własne lub ich inicjały. Grozi za to wyrzucenie z zajęć. Uznano to za ograniczanie możliwości manifestowania poglądów przez młodzież.

Reklama

Dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof KUL będący dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wprowadził zmiany w regulaminie. Uzupełniono go o punkt mówiący, że studenci nie mogą ustawić na platformie do zdalnego nauczania zdjęcia profilowego innego niż własne lub ich inicjały. Zgodnie z przepisem mogą być wyrzuceni z zajęć, jeśli posiadają inną fotografie, czy symbol. 

 

W tej sprawie zainterweniowało koło Unia Europejskich Demokratów Lublin. Zdaniem członków Koła jest to niedopuszczalne, bo uważają to za ograniczenie prawa do wyrażania swoich poglądów przez studentów. Chodzi m.in. o studentów, którzy wspierają Strajk Kobiet, ustawiając jako zdjęcie, czerwoną błyskawicę, która jest symbolem protestów.

 

- Dziekan Wydziału Nauk Społecznych do regulaminu wprowadził skandaliczny punkt, jakim jest brak możliwości manifestowania przez studentów poglądów -  mówił Jakub Gęca, przewodniczący Koła Unii Europejskich Demokratów Lublin - Jesteśmy tym oburzeni, ponieważ Konstytucja RP, a dokładnie jej artykuł 54, pozwala każdemu manifestować swoje poglądy.

 

- Jest nam bardzo przykro, że podstawowe prawo, jakim jest prawo do wolności wyrażania swojego zdania, jest nam odbierane. Nie odpuścimy takiej sytuacji - zapowiadała Kamila Gad, sekretarz koła.

 

Członkowie Koła przy okazji podkreślili też, że są zaniepokojeni tematem konferencji naukowej, której tytuł to „Ekologia – nauka czy ideologia”.

 
- Nie do końca rozumiemy jak ekologię można nazywać ideologią. Niedawno prof. Przemysław Czarnek (profesor KUL, były wojewoda lubelski i obecny minister edukacji i nauki - przyp.red) również LGBT nazwał ideologią, czym również jesteśmy zbulwersowani. Nie rozumiemy co ma ideologia do ekologii. Ekologia to nauka i jest bardzo ważna, ponieważ globalne ocieplenie istnieje - dodawał Jakub Gęca. 
 
Przedstawiciele Koła podkreślili, że ekologia to nasza przyszłość, bo dzięki niej Ziemia będzie "zdrową" planetą. Dodawali też, że jedyną osobą, która szerzy ideologię jest dziekan i jest to ich zdaniem ideologia PiS-owska, czyli niedopuszczalna w Polsce i jest złowroga dla nas, dla Polaków, dla ludzi, dla Polski. Dlatego Koło podkreśliło, że mówi stanowcze "nie" wobec działań dziekana, bo są one niedopuszczalne.  Stąd złożyli dzisiaj (30 listopada) pismo do ks. prof. dr hab. Mirosława Kalinowskiego - rektora uczelni. Proszą w nim o wyjaśnienie sprawy oraz wyciągnięcie konsekwencji wobec dziekana Wydziału Nauk Społecznych i ich zdaniem powinna to być nagana. 

 

Do sprawy ustosunkowała sie już uczelnia.

 

- Wydział Nauk Społecznych KUL wprowadził uzupełnienie dotyczące organizacji zajęć w formie zdalnej. Ze względu na to, że często studenci nie włączają kamerek, wykładowcy mają z nimi ograniczony kontakt. Stąd wymóg, by w komunikacji za pośrednictwem platformy Teams używali oficjalnych zdjęć profilowych lub imion i nazwisk, ewentualnie inicjałów, po to by organizacja zajęć była uporządkowana. Ponadto chodzi o wyraz poszanowania dla wykładowcy oraz innych uczestników procesu dydaktycznego. Ustalenia te, wbrew pojawiającym się informacjom – nie dotyczą profili studentów w mediach społecznościowych - wyjaśnia Monika Stojowska, rzecznik prasowy KUL. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE