Reklama

Przez Post ze śpiewem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archidiecezjalubelska.pl

Przez Post ze śpiewem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dominikanie zapraszają dziś do Bazyliki na kolejny koncert z cyklu "Wielkopostne śpiewanie".

"Wielkopostne śpiewanie" to cykl koncertów zapoczątkowany w 2001 r. przez ówczesnego przeora Dominikanów ojca Hieronima Kaczmarka. Koncerty rozplanowane są na sześć wielkopostnych niedziel. Muzyka i towarzyszące jej katechezy mają na celu stopniowe wprowadzenie wiernych w klimat zadumy i przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. 

- Cykl trzeba traktować jako spotkania rekolekcyjne. Z założenia każdy koncert poprzedzony jest słowem głoszonym przez jednego z Ojców. Część artystyczna ma za zadanie je dopełnić, ma dać atmosferę i czas do refleksji, ma pomóc w głębszym przeżywaniu tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa - tłumaczy Joanna Głogowska-Szychta, dyrektor artystyczny festiwalu.

Dziś u Dominikanów wystąpi lubelska grupa Neoklez, łącząca muzykę klezmerską z elementami reggae, jazzu czy funky. Ich muzyka stanowić będzie kanwę do recytowanych tekstów Romana Brandstaettera w interpretacji lubelskiego aktora, animatora, performera, założyciela grupy Poławiacze Pereł Improv Teatr - Przemysława Buksińskiego. Muzyka klezmerska to muzyka Romana Brandstaettera - Polaka, Żyda, Katolika. Do literackiego spadku pisarza zalicza się przede wszystkim jego wyjątkową powieść "Jezus z Nazarethu", która łączy cztery Ewangelie w jedną księgę. Dzisiejszy koncert stanowi wyraz hołdu i wdzięczności dla autora za przetłumaczenie historii Jezusa - Żyda, Człowieka i Boga na język ojczystej literatury. 

Neoklez wystąpią w składzie: 
Stanisław Leszczyński – skrzypce
Damian Szymczak – klarnet
Piotr Tomala – akordeon
Kacper Bardzki – gitara basowa
Kamil Wróblewski – perkusja oraz instrumenty perkusyjne

W programie usłyszymy: 
Wskrzeszenie Eleazara
Wjazd do Jerozolimy i płacz Jezusa
Wieczna Wieczerza

11.03.2018 (niedziela)
godz. 15:00
Bazylika Rzymskokatolicka Ojców Dominikanów
ul. Złota 9


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE