Reklama

Reklama

Przebudowa Zespół Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów w Lublinie. Prace idą zgodnie z planem

Opublikowano: śr, 2 gru 2020 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa przebudowa Zespół Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej. Prace idą zgodnie z planem i uczniowie już w przyszłym roku wrócą do swojej szkoły.

Reklama

Zabytkowy budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów z lat 1906-1907, z czerwonej cegły, o kształcie litery "U" znajdujący się przy ul. Bernardyńskiej, od ponad roku przechodzi przebudowę. Prace obejmują wymianę konstrukcji i pokrycia dachu, remont sal lekcyjnych i pracowni oraz odświeżenie elewacji. Konieczne było też skucie tynków i wymiana instalacji, żeby dostosować budynek do aktuanych przepisów. Z kolei elewacja, która jest w dobrym stanie, została oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki, ubytków i spękań. Przebudowa odbywa się pod opieką konserwatora zabytków, bo od 1978 roku obiekt jest w rejestrze zabytków.

 

Władze miasta podkreślają, że prowadzenie robót budowlanych w zabytkowych budynkach jest o wiele bardziej skomplikowane niż w nowo budowanych czy poddawanych tylko termomodernizacji lub remontowi.

 

- Niejednokrotnie wiąże się z pewnymi niespodziankami, które nie zawsze da się przewidzieć na etapie prowadzonej inwentaryzacji i projektowania. Z taką sytuacją spotkaliśmy się podczas przebudowy gmachu szkoły, gdzie dodatkowo należało wykonać przebudowę stropów i wymianę podłóg. Postęp prac przebiega prawidłowo i w przyszłym roku młodzież wróci do nowoczesnej placówki, w której znajdzie bardzo dobre warunki do nauki. Sam budynek natomiast będzie piękną wizytówką ulicy Bernardyńskiej i całego miasta  - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju. 

 

We wszystkich salach lekcyjnych, korytarzach i holach położono nowe tynki, a w niektórych rozpoczęło się już malowanie. Trwa renowacja ozdobnych drewnianych ościeżnic i stolarki drzwiowej. Na ponad 1,5 tys. mkw. położono nowe warstwy posadzkowe, na których, po pomalowaniu pomieszczeń, wykonawca przyklei dębowy parkiet lub położy terakotę. Ta część robót potrwa do końca lutego. Potem zacznie się przebudowa poddasza. Miasto jest jeszcze w trakcie procedur związanych z rozstrzygnięciem przetargu. W ramach przebudowy zostanie zabezpieczona drewniana konstrukcja poddasza, wykonana będzie izolacja termiczna i sufity podwieszonych. Zostaną zamontowane ścianki działowe, żeby wyodrębnić pomieszczenia. Wykonana będzie nowa wentylacja mechaniczna. Na wykonanie tej części robót wykonawca będzie miał 2 miesiące od podpisania umowy.

 

Po przebudowie budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Jedna z dwóch sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, stanie się aulą dydaktyczną dla ok. 70 osób.

 

Koszt inwestycji to 14,1 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE