Reklama

Reklama

Prof. Leszek Mądzik z Katolickiego Uniwerytetu Lubelskiego nagrodzony przez ministra

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko/KUL

Prof. Leszek Mądzik z Katolickiego Uniwerytetu Lubelskiego nagrodzony przez ministra - Zdjęcie główne

Prof. Leszek Mądzik | foto Tomasz Koryszko/KUL

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Leszek Mądzik - twórca teatru Scena Plastyczna KUL otrzymał Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za całokształt twórczości. Wyróżnienie przyzawane jest artystom, twórcom i animatorom kultury.

Reklama

Przyznano doroczne Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wyróżnienie jest przyznawane od 23 lat najwybitniejszym artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt działalności lub wybitne osiągnięcia w danym roku.  Wśród laureatów jest 21 osób i dwie instytucje. 

 

W gronie nagrodzonych jest profesor Leszek Mądzik - scenograf, reżyser, malarz, fotograf, profesor uniwersytecki i twórca teatru Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Z uczelnią jest związany od ponad pól wieku i jak powiedział w jednym z wywiadów - "Znalazłem swoją przystań na KUL, zawsze otwartym dla tych, którzy nie znajdowali miejsca w innych polskich uczelniach".

 

W 1966 roku zaczął studia na historii sztuki, a rok później został scenografem w Teatrze Akademickim. W roku 1969 roku rozpoczął pracę nad własnym, autorskim teatrem – Sceną Plastyczną KUL, który działa przy Teatrze Akademickim KUL. Pierwszy spektakl według jego scenariusza i w jego reżyserii, był wystawiony wiosną 1970 r. i nosił tytuł „Ecce Homo”. Do dziś powstało ponad 20 sztuk w reżyserii i scenografii Leszka Mądzika. Tworzył też w teatrach dramatycznych  np. w Teatrze im. Juliusza Osterwy i Teatrze Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Poza tym, Miasto Lublin co roku wręcza artystom nagrody w dziedzinie kultury, a Mądzik jest przewodniczącym jury tego plebiscytu.

 

Głównymi środkami wypowiedzi w jego autoskim teatrze są przestrzeń i światło, nieliczne postacie i przedmioty zanurzone w głębię i mrok nieskończoności scenicznej. Całkowicie pozbawiony słowa, wypowiada się za pomocą plastyki, wspomaganej muzyką i grą aktorów. Krytycy teatralni w Polsce i za granicą nazywają teatr Mądzika teatrem filozoficznego egzystencjalizmu.

 

- Jak sam twierdzi, źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu: "Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć - oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli". Jego twórczość to ciągłe poszukiwania duchowej tajemnicy człowieka, próby zbliżania się do sacrum. Jego spektakle wywołują egzystencjalny niepokój, skłaniają do zastanowienia się nad sensem naszego życia. A ich niedookreśloność, z pogranicza rzeczywistości i metafizyki, pozostawia widzowi przestrzeń na własne poszukiwania - informuje Monika Stojowska, rzecznik prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Prof. Mądzik otrzymywał już wczesniej nagrody za swoją działalność artystyczną, m.in. medal Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest też Honorowym Obywatelem Kielc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE