Reklama

Prezydent Duda świętował na Lubelszczyźnie

Opublikowano: śr, 8 maj 2019 13:13
Autor:

Prezydent Duda świętował na Lubelszczyźnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda byli honorowymi gośćmi Pikniku Europejskiego zorganizowanego w Puławach z okazji 15-lecia wejścia Polski do UE. ? Para Prezydencka miała wiele zaproszeń, ale wybrała właśnie nasze miasto ? podkreślał prezydent Puław Paweł Maj, dziękując parze za wizytę.

Unijna miejscówka

Z możliwości obejrzenia i wysłuchania na żywo Prezydenta RP skorzystały tłumy mieszkańców puławskiej okolicy, które 1 maja – czyli dokładnie w 15. rocznicę akcesu Polski i 9 innych krajów do Unii – przybyły do puławskiej Mariny. Miejsce Pikniku Europejskiego było symboliczne. Marina to jedna z większych inwestycji w mieście powstałych przy współudziale środków europejskich. To przystanek dla łódek, pole kempingowe, ale też lubiana przez mieszkańców promenada i miejsce wielu masowych imprez.


Oczekiwanie na honorowych gości

Pierwsze atrakcje pikniku ruszyły w południe. Czas upływał na animacjach i występach artystów z Puławskiego Domu Kultury "Dom Chemika", a tłum gęstniał. Każdy, kto chciał dostać się w pobliże sceny, musiał przejść kontrolę bezpieczeństwa. W tłumie dostrzec można było również Obywateli RP, którzy urządzili symboliczny protest z transparentami. Prezydent i jego małżonka pojawili się w Puławach punktualnie przed godz. 16. Gdy kolumna wjechała na teren obiektu, zgromadzeni mieszkańcy ożywili się i ustawili wzdłuż chodnika, którym miała iść para. Agacie i Andrzejowi Dudzie w drodze w kierunku sceny towarzyszył wojewoda Przemysław Czarnek, marszałek Jarosław Stawiarski, posłanka Elżbieta Kruk i prezydent miasta Paweł Maj. Oficjele zniknęli w kuluarach, by po kilku minutach pojawić się na scenie.


"To dla nas wyróżnienie"

Najpierw głos zabrał marszałek, który tłumaczył, że dzięki miliardom złotych z unijnych funduszy Puławy i cała Lubelszczyzna zmienia się na lepsze, powoli doganiając bardziej rozwinięte regiony. Później głos zabrał prezydent Maj, który dowcipnie odniósł się do miłych okoliczności przyrody, tłumacząc, że "zaczął się maj, czyli wszystko, co najlepsze, przed nami."  Włodarz Puław przyznał, że wizyta Prezydenta RP to wielki honor dla miasta.

– Wiem, że Para Prezydencka miała bardzo wiele zaproszeń na dziś, ale wybrała nas, mieszkańców ziemi puławskiej, i za to serdecznie podziękujmy – mówił Maj. Podkreślił rolę posłanki Elżbiety Kruk, która objęła puławską imprezę honorowym patronatem.

– Bardzo pomogła, żeby para prezydencka przyjechała, żeby mogła z nami być. Za to dziękujemy pani poseł.  – mówił Paweł Maj.


Unijna rewolucja z papieskim błogosławieństwem

Po prezydencie miasta głos zabrał prezydent kraju, który o członkostwie Polski w UE mówił w samych superlatywach.

– Wejście do UE miało dla nas i dalej ma rewolucyjny charakter. To, co dzieje się w Polsce w związku z funduszami unijnymi, to, że inwestujemy w te fundusze, które przychodzą do nas w ramach polityki spójności, to jest coś w rodzaju Planu Marshalla, z którego kiedyś dawno temu władze komunistyczne nie pozwoliły nam skorzystać, bo zabronił patron ze wschodu – mówił prezydent. Podkreślił, że przeważająca większość społeczeństwa jest przekonana do członkostwa Polski w UE.

– Nikomu w Polsce nie trzeba tłumaczyć, czym jest Unia Europejska. Jako Polacy, jesteśmy jej zdecydowanymi zwolennikami. Cały czas brzmią mi w uszach słowa naszego największego autorytetu w historii, czyli Ojca Świętego Jana Pawła II, który wtedy w 2003 roku tak wyraźnie o UE się wypowiedział: Idźcie do Europy. Polska potrzebuje Europy, a Europa potrzebuje Polski. Ta wypowiedź miała dla decyzji Polaków w moim przekonaniu decydujące znaczenie – mówił Andrzej Duda. Przyznał też, że do Puław przyjechał na zaproszenie "swojej dawnej koleżanki z sejmowej ławy, posłanki Elżbiety Kruk". Po przemowie prezydent wraz z małżonką zszedł do publiczności, gdzie oboje chętnie pozowali do zdjęć, rozmawiali i rozdawali autografy.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE