Reklama

Prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o IPN

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o IPN - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś odbyła się konferencja Prezydenta RP, na której ogłosił, że podpisze nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, jednocześnie w trybie następczym skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Dziś odbyła się konferencja Prezydenta RP, na której ogłosił, że podpisze nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, jednocześnie w trybie następczym skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdecydowałem, że podpiszę tą ustawę, w związku z czym te przepisy z artykułu 55 a wejdą w życie. Ale jednocześnie - ponieważ jest dla mnie niezwykle ważna ta wrażliwość, która powoduje głosy sprzeciwu [...] zdecydowałem się skierować tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego po to, żeby zbadał zgodność z konstytucją tych przepisów w dwóch kwestiach – powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że nowelizacja, którą podpisuje nie jest nowa: to nie jest propozycja, która pojawiła się tydzień czy miesiąc temu. Na temat tego przepisu ja prowadziłem rozmowy już przeszło rok temu, a także w czasie mojej wizyty rok temu w Izraelu. Byłem już wtedy o to pytany.

Najważniejszym zapisem ustawy i wzbudzającym największe kontrowersje na politycznej scenie jest fragment, mówiący o karze grzywny lub więzienia (do lat trzech) za przypisywanie polskiemu państwu bądź narodowi odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Prezydent tłumaczył: Polska i Polacy nie brali udziału w przemyśle Zagłady, w sensie instytucjonalnym przeciwdziałaliśmy temu, starając się pomóc współobywatelom narodowości żydowskiej. Jednocześnie zaznaczył, że byli i tacy, którzy zachowywali się perfidnie i  podle, byli to m. in. szmalcownicy, którzy kolaborowali z Niemcami.

Skierowanie nowelizacji ustawy o IPN w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego ma na celu zbadanie czy jej przepisy ograniczają w sposób nieuprawniony  wolności słowa oraz zbadanie określoności przepisów praca. TK zajmie się wyżej wymienionymi kwestiami po podpisaniu nowelizacji przez prezydenta.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE