reklama
reklama

Pracujesz i się uczysz? Poproś szefa o dodatkowe wolne – płatne!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Pracujesz i się uczysz? Poproś szefa o dodatkowe wolne – płatne! - Zdjęcie główne

Trwa maraton egzaminacyjny. Na co mogą liczyć uczący się pracownicy? | foto Archiwum portalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiosna to bardzo intensywny czas dla uczniów. Matury, egzaminy zawodowe, sesje. Wiele osób będzie musiało pogodzić naukę z pracą zawodową. Dlatego w tym czasie warto skorzystać z dodatkowe urlopu. Płatnego!
reklama

Pracownik, który podnosi swoje kwalifikacje, ma prawdo do dodatkowego urlopu. Ale uwaga! Pracodawca nie ma obowiązku udzielić urlopu szkoleniowego, jeśli pracownik nie poinformował go wcześniej o zamiarze zdobywania lub uzupełniania swojej wiedzy czy umiejętności.

Urlop szkoleniowy dla pracujących uczniów. Kiedy można o niego wnioskować? 

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, rozpoczęcie nauki może nastąpić z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. – Pracodawca może też wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w sytuacji, gdy pracownik uczący się we własnym zakresie ujawni to dopiero w trakcie nauki i wystąpi o zgodę. Po jej uzyskaniu będą przysługiwały mu uprawnienia, np. prawo do zwolnień z całości lub części dnia pracy na udział w obowiązkowych zajęciach, czy prawo do urlopu szkoleniowego – wylicza PiP. 

Co ważne, zarówno zwolnienia z pracy, jak i urlop szkoleniowy są płatne. – Pracodawca musi wówczas wypłacić pracownikowi wynagrodzenie obliczane jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – informuje Inspekcja. Pracujący uczniowie muszą wiedzieć, że mają prawo do: 

  • 6 dni, jeżeli przystępują do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni, jeżeli przystępują do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni, jeżeli przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni, jeżeli są na ostatnim roku studiów. Jest to urlop na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
 

Musimy również wiedzieć, że są to wymiary minimalne. W regulaminie pracy można je uregulować jeszcze korzystniej, na przykład zwiększając wymiar urlopu lub udzielić wolnego dnia na innego rodzaju szkolenie lub kursy.

Więcej egzaminów? Więcej urlopu szkoleniowego 

Urlop szkoleniowy może być udzielony w częściach zgodnie z terminami egzaminów, jak również w terminie poprzedzającym przystąpienie do egzaminu dyplomowego, jeżeli np. zgodnie z programem studiów na ostatnim roku konieczne jest przygotowanie pracy dyplomowej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodaje, że pracownikowi przysługuje więcej niż jeden urlop szkoleniowy, gdy przystępuje do więcej niż jednego egzaminu. Dla przykładu, osoba, która kończy technikum i musi zdać egzamin eksternistyczny, żeby móc przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, ma prawo do dwóch urlopów po 6 dni.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama