Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli przystępuje do ogólnopolskiej akcji oddawana osocza przez osoby, które przeszły koronawirusa. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, co pomaga szybciej wrócić do zdrowia lub łagodniej przebywać zakażenie, osobom ciężej chorym.
Dlatego jutro (27 listopada) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie osocze będzie oddawała pierwsza grupa pracowników COZL. Ma to zachęcić też wszystkich innych do oddawania osocza.
- Z dużą troską myślimy o pacjentach onkologicznych z obniżoną odpornością, szczególnie podatnych na zachorowanie wirusowe i będących w grupie podwyższonego ryzyka, w trakcie leczenia oraz po przebytej chorobie - wyjaśnia prof. dr hab. n. med Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL.
W Lublinie osocze oddają też m.in. policjanci, strażacy, a Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zachęca do zaangażowania się w taką akcję. Z kolei 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej m.in. pomaga przy selekcji dawców RCKiK w Lublinie i transporcie krwi oraz osocza.