Reklama

Polska, ale jaka? Marzec 1968 w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

Polska, ale jaka? Marzec 1968 w Lublinie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w Teatrze Starym odbędzie się spotkanie Ponad Granicami. Polska, ale jaka? Marzec 1968.


W tym roku obchodzimy 50. rocznicę wydarzeń marcowych. Z tej okazji w Teatrze Starym odbędzie się dziś debata pt. Polska, ale jaka? Marzec 1968.

Wydarzenia marcowe zostały zapoczątkowane na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie objęły inne polskie miasta. W Lublinie aresztowano kilkadziesiąt osób. Ówczesny rektor KUL, ks. Wincenty Granat, zobowiązał się do pokrycia grzywien nałożonych na studentów z funduszy uniwersyteckich. Uczelnia przyjęła też studentów relegowanych z innych uczelni w Polsce, był to m. in. prof. Władysław Panas, Seweryn Blumsztajn (jeden z uczestników spotkania) czy Joanna Szczęsna.

Debata będzie podzielona na dwie części: najpierw zostanie odtworzony film w reżyserii Krystyny Piotrowskiej „Wyjechałam, wyjechałem z Polski, bo...”. Na ekranie słuchacze będą mogli zobaczyć Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy w 1968 roku opuścili kraj. Opowiadają o tym, czemu wyjechali z Polski. Kadry są ciasne, a ekran został podzielony na dwie części: po lewej stronie umieszczona została relacja w języku polskim, po prawej w języku kraju do, którego wyjechali.

W drugiej części spotkania zobaczymy Seweryna Blumsztajna oraz Małgorzatę Chomę-Jusińską. Rozmowę będzie prowadził Tomasz Dostatni, OP.

Spotkanie odbędzie się w Teatrze Starym, dziś o godzinie 18:00.
Wstęp jest wolny, należy jedynie okazać bezpłatną wejściówkę, którą można odebrać w kasie Teatru.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE