Reklama

Reklama

Podsumowanie sezonu Lubelskiego Roweru Miejskiego

Opublikowano: wt, 3 gru 2019 10:37
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Podsumowanie sezonu Lubelskiego Roweru Miejskiego  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dobiega końca sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Tylko w tym roku lublinianie skorzystali z rowerów 658,7 tysięcy razy, a liczba użytkowników systemu powiększyła się o ponad 16,8 tysiąca. To oznacza, że z miejskich jednośladów korzysta już prawie 112,2 tysięcy osób. LRM nie znudził się mieszkańcom miasta.

Reklama

Tylko do 30 listopada można było korzystać z rowerów miejskich w Lublinie i Świdniku. Tegoroczny, szósty już sezon roweru miejskiego rozpoczął się 21 marca. Z danych operatora Lubelskiego Roweru Miejskiego, firmy Nextbike Polska, wynika, że w tym roku liczba wypożyczeń sięgnęła 658,7 tys., a grono osób korzystających z rowerów miejskich zwiększyło się o ponad 16,8 tysiąca. To oznacza, że liczba zarejestrowanych użytkowników wzrosła o 15 procent. W sumie, od czasu inauguracji sieci w czerwcu 2014 roku, do systemu „zapisało się” 112,2 tys. użytkowników.

Wśród usług, które Miasto Lublin świadczy na rzecz swoich mieszkańców, ważne miejsce zajmuje Lubelski Rower Miejski. W tym roku minęło pięć lat odkąd wprowadziliśmy system, który od 2016 roku funkcjonuje, jako aglomeracyjny. W systemie znajduje się prawie 100 stacji, a mieszkańcy mają do dyspozycji ponad 960 rowerów. Lubelski Rower Miejski cieszy się dużą popularnością, czego dowodem jest coraz liczniejsza rzesza użytkowników, która obecnie wynosi ponad 112 tysięcy, z czego bardzo się cieszę — mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lublin jest bardzo rowerowym miastem. Jak widać, mieszkańcy i turyści aktywnie korzystają z jednośladów. System LRM stanowi dowód na to, że rower miejski sprawdza się, jako uzupełnienie komunikacji, element rekreacji, czy też udogodnienie dla turystów — powiedziała Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska.

W bieżącym sezonie miesiącem największej aktywności rowerzystów był czerwiec, kiedy po rowery sięgano 134,1 tys. razy. Przez 3 miesiące, od maja do lipca, odbyło się niemal 50 procent wszystkich tegorocznych przejazdów (312,9 tys.). W czerwcu ustanowiony został również tegoroczny dzienny rekord – 5 czerwca dokonano 5 651 wynajmów (z każdego bicykla skorzystano średnio 5,9 razy). Użytkownik–rekordzista w tym roku wypożyczał rowery średnio 1,5 razy dziennie i ma na koncie 371 wypożyczeń. Średni czas wypożyczenia wyniósł 15 minut i 56 sekund. Fani miejskich dwóch kółek, najchętniej korzystają z rowerów we wtorki. Każdego dnia użytkownicy LRM dokonali średnio 2,6 tys. wypożyczeń.

Najwięcej wypożyczeń (17 proc.) jest w godzinach 15.00-17.00, czyli w czasie powrotu z pracy. Najliczniejszą grupę – 45 proc. wszystkich zarejestrowanych – stanowią użytkownicy w wieku 18-25 lat (ok. 50,8 tys. osób). Mieszkańcy Lublina i Świdnika w wieku od 30 do 39 lat (druga najliczniejsza grupa rowerzystów) to prawie 20 proc. (ok. 22,1 tys.). Seniorzy to grupa ok. 1350 aktywnych rowerzystów miejskich (blisko 1,2%).

Najpopularniejszym rowerem w zakończonym sezonie był standardowy bicykl o numerze 69848 – wypożyczony 1 130 razy. Oznacza to, że odbywały się na nim średnio ponad 4,5 przejażdżki dziennie!

Miłośnicy dwóch kółek mogli korzystać z 961 rowerów, w tym 20 rowerów dziecięcych i 5 tandemów na 98 samoobsługowych stacjach zlokalizowanych w Lublinie i Świdniku.

Najpopularniejsze stacje w sezonie 2019:

  1. ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska – 22 327 wypożyczeń
  2. Lublin Plaza – 18 395
  3. ul. Zamojska / Stary most – 17 168
Najpopularniejsze trasy:

  1. Lublin Plaza do ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska – 2 426 przejazdów
  2. ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska do ul. Nadbystrzycka / ul. Pozytywistów – 2 268
  3. al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy do VIVO! Lublin – 2191
Bieżący sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego zostanie zakończony 30 XI. W nocy z soboty na niedzielę system będzie dezaktywowany, a rowery zostaną przetransportowane do serwisu, gdzie poddane będą procesowi konserwacji i pracom serwisowym. Bicykle wrócą na ulice Lublina i Świdnika wiosną 2020.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.