Reklama

Piękny, zielony ogród przez cały rok!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jacek Mojski

Piękny, zielony ogród przez cały rok! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ściany pełne żywych roślin to doskonałe rozwiązanie na ożywienie wnętrza i poprawę nastroju podczas jesienno-zimowej chandry!


  Według Światowej Organizacji Zdrowia, jakość powietrza w 1/3 pomieszczeń nie odpowiada normom. Jest ono dziewięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Źródeł zanieczyszczeń jest wiele. Na złą jakość powietrza, duży wpływ ma również poziom wilgotności względnej. Wilgotność zdrowego powietrza zawiera się w granicach 35-65%. Niestety, wskutek ostrego, suchego zimowego powietrza oraz centralnego ogrzewania, palenia w kotłach, kozach i kominkach, często wilgotność spada poniżej tego poziomu. Powoduje to podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła, oczu, a także zmęczenie. Obliczono, że do przyrostu 1 g masy zielonej, rośliny potrzebują średnio od 200 do 2000 g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona przez liście i poprawia jakość powietrza. Pomieszczenia, w których spędzamy większość naszego czasu, „nafaszerowane” są urządzeniami elektronicznymi, które ułatwiają nam pracę i życie, ale wydzielają również szkodliwe dla zdrowia związki. Najprostszym sposobem, aby poprawić jakość powietrza w naszym otoczeniu, jest wprowadzenie roślin. Kwiaty doniczkowe likwidują tzw. smog elektromagnetyczny, czyli nadmierne promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne, ale także doskonale radzą sobie z innymi niebezpiecznymi związkami. Na liście trucizn, które rośliny odfiltrowują z naszych mieszkań, znajdują się m.in. benzen, trichloroeten, ksylen, toulen, amoniak, formaldehyd. Poniżej, krótki wykaz roślin, które korzystnie wpływają na powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy.

  • Philodendron scandens (Filodendron) – pochłania formaldehyd, zw. aldehydem mrówkowym, który jest jednym z najsilniejszych środków odkażających. Używany m.in. w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach. Kontakt z tą substancją działa toksycznie na układ oddechowy, odpornościowy, jak również na wątrobę i skórę.
  • Epipremnum – usuwa formaldehydy, jak też inne lotne chemikalia jak benzen i trichloroeten.
  • Hedera helix (Bluszcz) – to doskonały filtr powietrza. Usuwa szkodliwe substancje, przede wszystkim formaldehyd, ale również toulen, benzen, ksylen i trójchloroetylen. Działa bakteriobójczo, świetnie pochłania dym papierosowy, więc jest szczególnie polecany w pomieszczeniach dla osób palących.
  • Nephrolepis (Nefrolepis) – wszystkie gatunki paproci, uznawane są za bardzo przychylne człowiekowi. Jonizują ujemnie powietrze, co sprzyja tworzeniu się wokół nas właściwego mikroklimatu. Łatwiej się więc regenerujemy oraz wzmacniamy swoje biopole. Paprocie wydzielają dużo tlenu, a obficie podlewane zwiększają wilgotność powietrza. Przeciwdziałają w ten sposób podrażnieniom oczu, nosa, gardła oraz niedomaganiom układu oddechowego. Dodatkowo, pochłaniają formaldehyd.
  • Fatsia (Fatsja) i Aeschynanthus (Eszynantus) – zwiększają wilgotność powietrza.
  • Monstera – pochłania z powietrza substancje fenolowe.
  • Chlorophytum (Zielistka) – roślina, która potrafi pochłonąć z atmosfery szkodliwe substancje chemiczne, takie jak związki siarki i węgla, formaldehydy, związki fenolowe, produkty spalania gromadzące się w kuchniach z kuchenkami gazowymi. Podstawową zaletą tej rośliny jest to, że nie ma ona wielkich wymagań, wspaniale dekoruje pomieszczenie i dodatkowo wychwytuje kurz. Chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
  • Spathiphyllum (Skrzydłokwiat) – wydziela dużo wilgoci, więc świetnie sprawdzi się w suchych pomieszczeniach. Jest prawdziwą zieloną oczyszczalnią! Pochłania: alkohole, aceton, benzen, formaldehyd, ksylen i toulen, w dodatku, robi to bardzo skutecznie.
Są to tylko niektóre gatunki roślin, które mają pozytywny wpływ na pomieszczenia, w których przebywamy. Oprócz tego, że doskonale usuwają z powietrza wiele szkodliwych związków i substancji, poprawiają jego wilgotność, a co za tym idzie, także jakość naszego życia, idealnie sprawdzają się na zielonych ścianach. Dzięki temu, że ogrody wertykalne nie zajmują zbyt dużo miejsca, to już w niewielkim pomieszczeniu, możemy stworzyć „zieloną oczyszczalnię powietrza”, aby poprawić jakość naszego życia. I co najważniejsze, na naszej zielonej ścianie możemy zastosować wszystkie te pożyteczne rośliny, które zostały przedstawione. Ogrody wertykalne nie tylko zdobią nasze wnętrza, ale przede wszystkim poprawiają jakość powietrza, co ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.


OGRÓD WERTYKALNY W NOWOCZESNYM WNĘTRZU


Nowoczesny, minimalistyczny wystrój w połączeniu z ogrodem wertykalnym to doskonałe rozwiązanie na ożywienie wnętrza. Zieleń, oprócz tego, że pięknie wygląda, nadaje niepowtarzalny klimat, to także oczyszcza i nawilża powietrze, tym samym poprawiając warunki panujące w pomieszczeniu.
Automatyczny system nawadniania gwarantuje prawidłowy rozwój zieleni. W tym przypadku ogród wertykalny został wykonany na obiegu otwartym, czyli woda do podlewania roślin jest pobierana prosto z wodociągu, a jej nadmiar odprowadzany do kanalizacji. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie wymaga dużych nakładów pracy związanych z pielęgnacją roślin.Po konsultacjach z Inwestorami, do obsadzenia zielonej ściany wybraliśmy cztery gatunki roślin, a mianowicie: Epipremnum, Philodendron, Maranta i Monstera. Epipremnum i Philodendron, tworzą podstawę całego ogrodu, Maranta, z racji na wybarwienie swoich liści, wprowadza kolor, a Monstera przykuwa uwagę ze względu na kształt liści.

ŚCIANY W MCHU


Mech poduszkowy i prawie 10 m2 ściany? Dlaczego nie!
Kolejna realizacja z mchu, tym razem mech poduszkowy „Polemoss”, który stanowi tło dla logo. Wielkość realizacji przykuwa uwagę każdego już przy wejściu. Mech, z którego wykonaliśmy projekt, ze względu na swoją strukturę i kolor, ożywia całe wnętrze i dodaje mu niebanalnego wyglądu. Każdy, kto chciałby wprowadzić do swojego wnętrza odrobinę zieleni (a nie przepada lub nie ma zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin) powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem.Taka zielona ściana ożywi i nada uroku wnętrzom. A jak powszechnie wiadomo zieleń uspokaja, to przy okazji, zadbamy również o swoje zdrowie. Taka ściana z mchu nie wymaga pielęgnacji, więc nie ma z nią żadnych problemów.
ZIELONA ŚCIANA

Zielona ściana wykonana z kilku gatunków roślin została wkomponowana we wnękę pomieszczenia. To oszczędność miejsca, a jednocześnie niebanalny sposób na ożywienie wnętrza i wniesienie klimatu tropikalnej dżungli do czterech ścian.Zdjęcie zostało wykonane bezpośrednio po zainstalowaniu ściany. Tym razem wykorzystaliśmy cztery gatunki roślin: Epipremnum, Zielistka, Skrzydłokwiat, Monstera oraz Nefrolepis.
Bazą projektu stał się gatunek o jednostajnych liściach – Scindapsus, który idealnie spisuje się w ogrodach wertykalnych, przez co bardzo często gości w naszych realizacjach. Zielistka oraz Nefrolepis, jako rośliny o ciekawej i wyrazistej fakturze oraz wzorze liści zostały wkomponowane w zielone tło stworzone przez Scindapsusa. Monstera, która podbija serca Klientów na całym świecie nie tylko w branży związanej z ogrodnictwem została zastosowana jako dopełnienie ogrodu, nadając projektowi wypukłości oraz nowoczesnego wyglądu. Wszystkie rośliny wzajemnie się przenikają, przez co wprowadzają klimat tropiku. Pamiętajmy, że efekt wraz ze wzrostem roślin, z roku na rok, będzie coraz bardziej ciekawy i inspirujący!
Już miesiąc po wykonaniu ogrodu wertykalnego Inwestorzy cieszą się niesamowicie intensywną zielenią. Warto wspomnieć również nie tylko o walorach estetycznych. Rośliny filtrują również powietrze, oczyszczając je z zanieczyszczeń.

Co można zauważyć na fotografii, efekt jest niesamowity, nadaje niebanalnego wyglądu oraz jest nowoczesnym i oryginalnym rozwiązaniem dla osób ceniących zieleń w pomieszczeniach. Plusem jest fakt, iż zieleń dzięki zainstalowanemu oświetleniu oraz nawodnieniu nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji ze strony Inwestorów.

„ŻYWY OBRAZ” W RECEPCJI


Kolejny projekt został wykonany dla jednej z warszawskich firm. Ogród wertykalny obsadziliśmy dwoma gatunkami roślin. Bazę stanowi Epipremnum, ze względu na liście tworzące jednolitą, zieloną taflę. Całość ożywiliśmy ciekawymi w kształcie Monsterami, które nadają projektowi świeżości i nowoczesnego wyglądu. Projekt po zamontowaniu tworzy interesujące połączenie. Wyrazu dodatkowo dodaje oświetlenie, które zostało wmontowane w sufit obiektu, tak by było niewidoczne. Należy zaznaczyć, że lampy nakierowane na rośliny oprócz roli wyróżnienia ogrodu, doświetlają liście tak, aby zapewnić gatunkom odpowiednie warunki do wzrostu. Prawidłowy rozwój zielonej ściany zagwarantowany jest również poprzez automatyczny system nawodnienia. To oszczędność pracy i czasu Inwestorów.Głęboka, ciemna zieleń ogrodu wertykalnego współgra z ornamentami roślinnymi zastosowanymi na szklanych ścianach recepcji. Również drewno samej lady idealnie komponuje się ze ścianą. Dodatkowo zastosowana zieleń kontrastuje z logo firmy nadając mu wyrazu. Ogród wertykalny ożywia całe wnętrze, zaznaczając najważniejszy punkt pomieszczenia, jakim jest recepcja.
To już kolejna firma, która zdecydowała się na nasz projekt ogrodu wertykalnego umieszczając go w centrum recepcji. To niebanalny sposób na zaaranżowanie ścian oraz wprowadzenie do wnętrza niepowtarzalnego klimatu, z całą pewnością zapamiętanego przez klientów firmy.

ZIELONA ŚCIANA W RESTAURACJI

Tym razem prezentujemy Państwu jedną z naszych najnowszych realizacji, ogród wertykalny w jednej z krakowskich restauracji. Ogród został wkomponowany w ścianę wykonaną z drewnianych desek. Naturalne drewno i rośliny doskonale do siebie pasują. Przeważającym gatunkiem, który zastosowaliśmy do obsadzenia ogrodu wertykalnego, jest niezawodne Epipremnum. Jest to roślina, która idealnie sprawdza się na zielonych ścianach. Oprócz tego, że atrakcyjnie wygląda, szybko się rozrasta, to również usuwa z powietrza formaldehydy i inne lotne chemikalia, jak benzen, trichloroeten i ksylen.
Dodatkowo, aby urozmaicić kompozycję, użyliśmy kilku „wstawek”, z takich roślin jak: Monstera, Filodendron, Zielistka i Paprocie. Zielona ściana ożywiła wnętrze restauracji oraz dodała mu niepowtarzalnego charakteru. W takim otoczeniu, jedzenie smakuje jeszcze lepiej.
Tak ogród wertykalny wyglądał zaraz po obsadzeniu roślinami…
MOBILNE ZIELONE ŚCIANY


Wyobraźcie sobie Państwo ekologiczny mebel, który po obsadzeniu roślinami, stworzy specyficzne środowisko, wprowadzając do wnętrza niesamowity mikroklimat. Rośliny zamieniając CO2 w tlen, utrzymają powietrze w dobrej kondycji. Idealnie sprawdzają się w nadmiernie suchych pomieszczeniach, pełniąc funkcję regulatora wilgotności. Pochłoną nadmiar hałasu i sprawią, że przestrzeń życiowa stanie się bardziej komfortowa.Mobilna zielona ściana jest bardzo prosta w obsłudze. Bez problemu można obsadzić ją roślinami, a w razie potrzeby przearanżować na inny roślinny wzór. Mobilne ogrody wertykalne poprawiają mikroklimat w pomieszczeniu, wpływając na dobre samopoczucie. To sposób, aby mieć codzienny kontakt z naturą bez wychodzenia z domu.Zasada działania mobilnego ogrodu wertykalnego jest bardzo prosta. Woda znajdująca się w zbiorniku poniżej roślin, za pomocą pompy, podawana jest na powierzchnię zielonej ściany. W górnej części ogrodu wertykalnego umieszczone są kroplowniki, które dozują odpowiednią ilość wody. Po przesiąknięciu przez zieloną ścianę, nadmiar wody wraca do zbiornika. Do zainstalowania mobilnego ogrodu wertykalnego potrzebny jest jedynie dostęp do prądu w celu podłączenia pompy. Mobilne zielone ściany dostępne są na zamówienie w każdym rozmiarze. W większości jednak nie przekraczają 160 cm szerokości oraz 250 cm wysokości. Podyktowane jest to w szczególności wagą oraz stabilnością gotowego elementu. Dostępne są wszystkie kolory z palety kolorów RAL. Istnieje możliwość zamówienia dodatkowego oświetlenia, montowanego bezpośrednio na ramy zielonej ściany.

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie znajdziecie Państwo więcej ciekawych informacji o zielonych ścianach, jakie z pasją od wielu lat tworzymy :)

http://www.masmet.pl/pl/produkty/ogrody-wertykalne-2

https://www.facebook.com/masmet.poland/photos/pcb.828442560527770/828433293862030/?type=3&theater

https://ogrodwertykalny.pl/

https://ogrodwertykalny.pl/portfolio/galeria/


UWAGA!!!  Na hasło "MASMET" otrzymasz 20% zniżki na usługę montażu Twojego wymarzonego wertykalnego ogrodu!

Zdjęcia: "Twój Świat" Jacek MojskiUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE