Reklama

„Olimpijczycy Lubelszczyzny” – premiera książki

Opublikowano: pon, 25 lis 2019 21:03
Autor: | Zdjęcie: Centrum Historii Sportu w Lublinie

„Olimpijczycy Lubelszczyzny” – premiera książki  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Premiera książki zaplanowana jest na 2 grudnia o godzinie 17:00 we foyer stadionu Arena Lublin.

Książka jest kontynuacją opublikowanej niemal rok temu dzieła pt.: „Lubelscy Olimpijczycy” i obejmuje blisko 250 postaci związanych w różnoraki sposób z Lubelszczyzną. Autorzy zmagając się z metodologią pracy, podzielili ją na cztery części:

 

1. Reprezentanci Klubów Lubelszczyzny

Rozdział ten został poświęcony zawodnikom, którzy w momencie startu na igrzyskach olimpijskich reprezentowali barwy klubów sportowych z województwa lubelskiego. Afiliacja klubowa jest najczęściej wykorzystywanym kryterium we wskazywaniu geograficznej proweniencji olimpijczyków. Jego zastosowanie w relacji do zawodników z klubów Lubelszczyzny wskazuje, że zaszczytu reprezentowania kraju w igrzyskach olimpijskich dostąpiło pięćdziesięciu dwóch zawodników klubów z województwa lubelskiego.

 

2. Sportowe korzenie – wychowankowie. 

Rozdział jest poświęcony sylwetkom sportowców wychowanków klubów z Lublina, którzy w dniu startu na Igrzyskach Olimpijskich byli zawodnikami klubów sportowych z innych regionów kraju.

Lubelszczyzna może poszczycić się wieloma wychowankami startującymi w Igrzyskach Olimpijskich. Praca z młodzieżą owocowała wybitnymi zawodnikami odnoszącymi sukcesy na arenach międzynarodowych. Niestety, z różnych powodów, nasi wychowankowie swoje kariery kontynuowali w innych klubach sportowych kraju. Warto wspomnieć chociażby o siatkarce Elżbiecie Porzec-Nowak, medalistce olimpijskiej z Meksyku (1968), znakomitym piłkarzu ręcznym Michale Szybie czy jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy nożnych, wychowanku „Motoru” Lublin  Władysławie Żmudzie. Poniżej zostali oni zaprezentowani w określonym porządku, ale też i w formie, która stanowić może właściwą formę ich uhonorowania i docenienia ich wkładu w promocję ciągle przecież lubelskiego sportu.

 

3. Koleje życia – związani z Lubelszczyzną. 

poświęcony zawodnikom, których związek z Lubelskiem miał różnorodny charakter, np. przez miejsce urodzenia, starty w barwach klubu, pracę, miejsce zamieszkania itp.

 

4. Paraolimpijczycy Lubelszczyzny. Wydawcą książki jest Lubelska Unia Sportu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz współpracy z Centrum Historii Sportu w Lublinie.


Patronat honorowe sprawują: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Polski Komitet Olimpijski.

 

O autorach: Prof. Dariusz Słapek: Niepoprawny kibic i entuzjasta sportu. Chce kiedyś o sobie powiedzieć, że jest historykiem sportu. Dlatego wpadł na pomysł powołania Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu jako projektu naukowego mającego na celu gromadzenie, porządkowanie oraz digitalizację wszelkich informacji dotyczących dziejów lubelskiego sportu. Na co dzień Dyrektor Instytutu Historii UMCS oraz kierownik Zakładu Historii Starożytnej IH UMCS i przede wszystkim eksplorator greckich agonów i rzymskich widowisk. W 1995 r. książkę „Gladiatorzy i polityka. Igrzyska w okresie późnej Republiki Rzymskiej” (Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej) wyróżniono nagrodą MEN. W 2013 r. praca „Sport i widowiska w świecie antycznym” została uhonorowana „Srebrnym Laurem Olimpijskim” Polskiego Komitetu Olimpijskiego w kategorii prac naukowych.

 

Maciej Powała-Niedźwiecki Absolwent AWF w Białej Podlaskiej (1981). Zawodnik KS „Budowlani” Lublin sekcji rugby (1975-1987), koszykarz AZS AWF Biała Podlaska (1977-1979). Trener klasy mistrzowskiej w rugby. Wieloletni szkoleniowiec „Budowlanych” Lublin i reprezentacji Polski (1989-2000). Trener Roku Polskiego Związku Rugby (1990-1993, 1998), Sędzia Roku PZR (1988). Autor wielu prac poświęconych głównie ulubionemu rugby, ale także historii sportu m.in.: „40 lat sekcji rugby w KS Budowlani Lublin” (2015), „Reprezentanci Polski w rugby w latach 1958-2017" (2017). Sternik jachtowy, kajakarz.

 

Paweł Markiewicz Historyk i społecznik, doktorant Instytutu Historii UMCS. Pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie, gdzie prowadzi Centrum Historii Sportu. Wiceprzewodniczący Rady Sportu Miasta Lublin, członek Rady Pożytku Publicznego Miasta Lublin oraz Wojewódzkiej Rady Sportu. Członek Zarządu Głównego AZS, Wiceprezes Organizacji Środowiskowej AZS Woj. Lubelskiego, Członek Zarządu AZS UMCS oraz przewodniczący Komisji Historycznej AZS. Laureat nagrody im. E. Pietrasika oraz Zielonego Pióra Akademickiego Przeglądu Sportowego, członek Koła Młodych Polskiej Akademii Olimpijskiej oraz Biura Misji Akademickiej Reprezentacji Polski.

 UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE