Reklama

Oddadzą honorowo krew. Akcja na Politechnice Lubelskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Oddadzą honorowo krew. Akcja na Politechnice Lubelskiej  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek 18 kwietnia 2016 r. odbędzie się akcja poboru krwi. Zbiórkę przeprowadzi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie w godz. 9.00-14.00 w sali 413 Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii przy ul. Nadbystrzyckiej 36 (za budynkiem Wydziału Mechanicznego).

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Politechnice Lubelskiej we współpracy z Samorządem Studenckim PL.

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i pracowników do włączenia się w akcję. Liczymy zarówno na krwiodawców, jak i tych, którzy jeszcze nie oddawali krwi
– zachęca dr inż. Jakub Szabelski, prezes Klubu.

Dla nas to nie więcej niż 40-60 minut, dla innych to szansa na życie.

W dniu oddania krwi dawca powinien: być wyspany i wypoczęty; być zdrowy, nie może posiadać objawów przeziębienia  (np. katar, kaszel, opryszczka); spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem); nie pić alkoholu, również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Udając się na akcję, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem.

Procedura kwalifikacyjna polega na pobraniu próbki krwi do badań, wypełnieniu ankiety i wywiadzie lekarskim. Dopiero po tym dochodzi do faktycznego oddania 450 ml krwi, które nie trwa zwykle więcej niż 5-10 minut. Po zabiegu krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny 4500 kcal (zwyczajowo 8 czekolad) i zwolnienie lekarskie od pracy/nauki na cały dzień.

Ponadto na prośbę dawcy można otrzymać wyniki badań krwi (morfologię). Podczas pobierania krwi stosuje się sprzęt jednorazowego użytku, a opiekę nad dawcą sprawuje fachowy personel medyczny. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE