Reklama

Obchody święta Konstytucji Trzeciego Maja w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki

Obchody święta Konstytucji Trzeciego Maja w Lublinie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, msza w intencji Ojczyzny, kompanie honorowe, apel pamięci i salwa honorowa, musztra paradna, wieńce i wiązanki, defilada, także z udziałem jazdy w mundurach historycznych oraz historycznych pojazdów, wreszcie odtańczony polonez i koncert pieśni patriotycznych - tak w Lublinie na wojewódzkich obchodach uczczono 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Rano w Trybunale Koronnym odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem wojewody lubelskiego profesora Przemysława Czarnka. Odczytano na niej referat okolicznościowy, nakreślający tło historyczne uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz zaprezentowano program artystyczny w wykonaniu młodych artystów. Następnie oficjele udali się na mszę św. za Ojczyznę do archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Przewodniczył jej biskup Józef Wróbel w koncelebrze z o. profesorem Marcinem Tkaczykiem, prorektorem KUL oraz wieloma przedstawicielami duchowieństwa archidiecezji lubelskiej.

Po uroczystościach kościelnych zebrani przedstawiciele życia publicznego, kompanie honorowe służb mundurowych, członkowie Komitetu Honorowego Obchodów, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta przemaszerowali z archikatedry na Plac Litewski. Na głównym placu miejskim odbyła się główna część uroczystości. W pierwszej kolejności generał Adam Joks – dowódca Wielonarodowej Brygady dokonał przeglądu oddziałów i złożył meldunek wojewodzie o gotowości do rozpoczęcia ceremonii. Nastąpiło uroczyste podniesienie flagi narodowej na maszt połączone z odegraniem hymnu państwowego.

Po apelu pamięci i salwie honorowej złożono wieńce pod pomnikiem Konstytucji 3 maja. Lublinianie mieli też okazję podziwiać defiladę z udziałem wojska i grup rekonstrukcyjnych prezentujących m.in. jazdę w mundurach historycznych oraz historyczne pojazdy wojskowe. Oficjalną część obchodów zakończył polonez z udziałem przedstawicieli władz rządowych, samorządowych oraz mieszkańców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE