Reklama

Reklama

Nowe zasoby gazu na Lubelszczyźnie. Odkrycie ogłosił Daniel Obajtek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Nowe zasoby gazu na Lubelszczyźnie. Odkrycie ogłosił Daniel Obajtek - Zdjęcie główne

Wieża wiertnicza | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ORLEN odkryło nowe zasoby gazu w województwie lubelskim. Na miejscu trwają prace.

Reklama

- Niedaleko Biłgoraja na Lubelszczyźnie odkryliśmy 500 mln m sześc. nowych zasobów gazu ziemnego. Połączenie z PGNiG i kolejne odkrycia z rodzimych złóż pozwolą nam utrzymać w najbliższych latach własną produkcję gazu na poziomie zbliżonym do 20 proc. rocznego zapotrzebowania Polski - poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN na Twitterze.

Nowe zasoby gazu ziemnego w złożu znajdują się w okolicach Luchowa Dolnego (gmina Tarnogród, powiat biłgorajski). Potwierdzenie tych zasobów to efekt wykonania otworu rozpoznawczego Jastrzębiec-4, który został zaprojektowany w oparciu o wyniki badań geologicznych realizowanych metodą zdjęcia sejsmicznego 3D. Szacuje się, że w złożu są zasoby gazu ziemnego o wielkości ok. 700 mln m sześc, ale mogą być one większe. Więcej informacji będzie po trwających teraz pracach rozpoznawczych i analizie danych uzyskanych w trakcie wiercenia i testów nowego otworu.

Roczna produkcja z otworu Jastrzebięc-4 może osiągnąć teraz ok. 22 mln m sześc. Włączony będzie on do eksploatacji do istniejącej infrastruktury kopalnianej Ośrodka Zbioru Gazu Wola Różaniecka. Poza tym, w wyniku prac poszukiwawczych w latach 2016-2018, do kopalni podłączono otwory Jastrzebiec-2 i Jastrzebiec-3, których produkcja jest na poziomie 12,5 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

- Odkrycia i eksploatacja gazu z kolejnych złóż ma korzystny wpływ nie tylko na możliwość zabezpieczenia dostaw gazu, ale także na kondycję finansową samorządów, na terenie których znajdują się zasoby ropy i gazu. Spółki prowadzące wydobycie węglowodorów mają bowiem obowiązek uiszczać tzw. opłatę eksploatacyjną uzależniona od wielkości wydobycia. Opłata dzielona jest pomiędzy gminy (60 proc.), powiaty, województwa (po 15 proc.), na terenie których znajduje się złoże oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10 proc.). W 2022 roku PGNIG z tytułu opłaty eksploatacyjnej przekazało do samorządowych budżetów około 140,5 mln zł - poinformował PKN ORLEN.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy