Reklama

Nowe zające trafiły do wolier adaptacyjnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

Nowe zające trafiły do wolier adaptacyjnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejna partia zajęcy zakupionych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego trafiła do siedmiu wolier adaptacyjnych zlokalizowanych na terenie lubelskich obwodów łowieckich. Wszystko w ramach ?Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020?. Realizując go, chcemy przywrócić do naszych lasów i na pola zwierzęta, które w przeszłości były stałym elementem polskiego krajobrazu.

Pomagają nam w tym:

 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – to tutaj pod przewodnictwem prof. dr hab. Romana Dziedzica powstały naukowe założenia programu i sam dokument,
 • Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – stąd pochodzi część środków finansowych na realizację programu,
 • koła łowieckie i ośrodki hodowli zwierząt Lasów Państwowych z terenu województwa działające na terenie obwodów łowieckich zakwalifikowanych do programu.
O co chodzi w programie, opowiada Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego:

Przez wiele lat populacja zajęcy spadała do tego stopnia, że trudno było je spotkać w naturalnym środowisku w Lubelskiem. Stąd właśnie program, który już od 10 lat odbudowuje ich liczbę – mówił wicemarszałek, pytany przez Polskie Radio Lublin. – Działania te mają charakter etapowy. Na zimę zające trafiają do wolier adaptacyjnych, a na wiosnę są wypuszczane na wolność.

Najogólniej rzecz ujmując, przekazujemy pieniądze na materiały do budowy wolier adaptacyjnych, zakup młodych zajęcy, szczepionek i pasz, a koła łowieckie zapewniają zwierzynie opiekę, również weterynaryjną, podczas adaptacji w wolierach przez okres jesienno-zimowy. To właśnie wtedy zające są najbardziej narażone na zagrożenia ze strony drapieżników, złych warunków atmosferycznych oraz słabej bazy pokarmowej.

Właśnie nastąpił czas tzw. wsiedlania kolejnych zwierzaków do wolier. Akcję przeprowadziliśmy dwukrotnie – 8 i 19 listopada. W tym roku Urząd Marszałkowski zakupił 280 zajęcy i ulokował je w siedmiu wolierach o pow. około 1 ha każda.

Beneficjentami (czyli odbiorcami) programu w roku 2019/2020 są:

 1. Wojskowe Koło Łowieckie nr 155 „Sokół” w Stawach (pow. rycki)
 2. Koło Łowieckie nr 85 „Sokół” w Chełmie
 3. Nadleśnictwo Lubartów
 4. Bialskie Towarzystwo Łowieckie Koło Łowieckie nr 18 „Ponowa” w Białej Podlaskiej
 5. Koło łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie
 6. Koło Łowieckie nr 82 „Dubelt” w Chełmie
 7. Nadleśnictwo Tomaszów.
Urząd Marszałkowski przeznaczył na realizację tegorocznej edycji programu kwotę 93 tys. złotych, z czego aż 64 tys. na zakup samych zajęcy. Koszty po stronie naszych beneficjentów wynoszą z kolei około 40 tys. zł.

Łącznie przez cały okres trwania programu (od 2010 roku):

 • zakupiliśmy już 2320 zajęcy,
 • partnerowało nam 11 kół łowieckich i 2 nadleśnictwa,
 • zagęszczenie zajęcy w obwodach objętych programem wzrosło średnio o 3-6 osobników/100 ha.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE