W 2018 roku wprowadzono w Polsce zakaz handlu w niedziele i święta. Od tamtej pory zakupy można robić tylko w wyznaczone dni. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje jednocześnie wyłączenie. W każdą niedzielę można zrobić zakupy np. w małych sklepach osiedlowych, ale tylko jeśli za ladą stanie właściciel. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1000 zł do 100 tys. zł. Natomiast przy nagminnym łamaniu zakazu - ograniczenie wolności.
W 2023 roku wypadało siedem niedziel handlowych, w tym jedna "połowiczna". Powodem tej ostatniej był układ kalendarza, bo Wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia) wypada w niedzielę handlową. W Wigilię sklepy miały być otwarte, ale krócej. Zgodnie z przepisami - z racji Wigilii - muszą zostać zamknięte najpóźniej o 14.00.
Okazało się, że 24 grudnia nie będzie można zrobić zakupów. Jeszcze do niedawna sprawujący władzę rząd Prawa i Sprawiedliwości, chciał, aby w Wigilię sklepy były jednak zamknięte. Został złożony projekt ustawy.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu, proponuje się ustanowienie tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych – w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00 - napisano w projekcie.
Również 17 grudnia będzie niedzielą handlową. W tym przypadku to sklepy będą decydowały, jak długo będzie można zrobić zakupy. W poprzednich latach w weekendy przed świętami czas ten był maksymalnie wydłużany np. do północy.
Następna niedziela handlowa wyznaczona jest na 28 stycznia 2024 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.