Reklama

Nie żyje Piotr Szczepanik. Lubelski piosenkarz zmarł we śnie i po długiej chorobie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Nie żyje Piotr Szczepanik. Lubelski piosenkarz zmarł we śnie i po długiej chorobie - Zdjęcie główne

Piotr Szczepanik | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po wieloletniej chorobie, zmarł dziś Piotr Szczepanik - pochodzący z Lublina piosenkarz, aktor i gitarzysta. Miał 78 lat.

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia - po wielu latach zmagań z chorobą - odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik - poinformowała dziś Polską Agencję Prasową, Jagoda Maria Szczepanik - córka artysty. 

 

Piotr Szczepanik był gwiazdą polskiej sceny muzycznej lat 60. i wykonawcą takich piosenek jak np. "Kochać", "Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Puste koperty", "Zabawa podmiejska" i "Nigdy więcej". Na swoim koncie ma 18 płyt.

 

Działalność artystyczna 

 

Szczepanik urodził się 14 lutego w 1942 roku w Lublinie. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Już w czasach studenckich zaczął udzielać sie artystycznie - w kabarecie "Czart" i teatrze Akademii Muzycznej "Dren 59" . Zadebiutował w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. 

 

Na przełomie lat 60. i 70. razem z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prezentował program estradowo-kabaretowy „Popierajmy się”. Działał też jako aktor - zagrał m.in. tytułową rolę w telewizyjnej adaptacji „Chama” Elizy Orzeszkowej. 

 

Działalność polityczna

 

Angażował sie również w działalność opozycyjną. Z NSZZ „Solidarność” od 1980 roku przez cały stan wojenny do 1989 roku, był organizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej i koncertów w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 

 

Po 1990 roku kierował Zespołem Współpracy ze Środowiskami Twórczymi w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W 2005 roku był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Dwa lata później poparł Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych i zasiadł w komitecie honorowego poparcia PiS-u. W 2010 roku poparł Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE