Reklama

Reklama

Nasza historia w książce: ,, Z przeżytych chwil… : pamiętniki ks. Karola Dębińskiego z lat 1867-1915”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nasza historia w książce:  ,, Z przeżytych chwil… : pamiętniki ks. Karola Dębińskiego z lat 1867-1915” - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ,, Z przeżytych chwil… : pamiętniki ks. Karola Dębińskiego z lat 1867-1915” w opracowaniu ks. Jarosława R. Marczewskiego, wydane przez Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, 2021, to książka ważna też ze względu na historię naszego regionu. We wspomnieniach pojawiają się postaci związane z ziemią powiatu radzyńskiego, parczewskiego, łukowskiego. ks. infułat dr Karol Dębiński (1858-1943) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kapłanów naszej diecezji. Był pierwszym dyrektorem Muzeum Diecezjalnego, którego zbiorami zajmował się 100 lat temu. Profesorem w Akademii Duchownej w Petersburgu, oficjałem Sądu Biskupiego w Janowie Podlaskim, w Łukowie i w Siedlcach, wikariuszem generalnym, założycielem Liceum Biskupiego w Siedlcach. Duszpasterzem i pastoralistą o otwartym umyśle i ,,szerokim, wybiegającym do przodu spojrzeniu na Kościół”. Nieprzeciętną osobowość ks. Dębińskiego można poznać dzięki publikacji, którą poleca naszym czytelnikom prof. Anna Łosowska. Autorka książki, o której wielokrotnie pisaliśmy: ,,Wierny Syn Ojczyzny naszej. Ksiądz Prałat Jan Poddębniak (1907-1994)”.

Reklama

   - „Pamiętniki” ks. Karola Dębińskiego, obejmujące lata 1867-1915, są niezwykłym i cennym przedsięwzięciem wydawniczym. W „Pamiętnikach” Autor zamieścił wątki osobiste, ale zaopatrzone w szeroki kontekst dziejów lokalnych i ogólnych. Nie stronił od kontrowersyjnych opinii dotyczących osób z otoczenia, opisał lata swojej posługi duszpasterskiej nie stroniąc od osobistego spojrzenia na stosunki panujące ówcześnie w społeczeństwie. Przedstawił napięcia narodowościowe, relacje międzywyznaniowe, przemiany mentalne, jednocześnie ukazał życie religijne wiernych, metody duszpasterzowania, działalność lubelskiej administracji kościelnej, politykę personalną kurii, sylwetki duchownych - podkreśla profesor.

 

 

Zwraca uwagę:-   Wśród tych ostatnich warto wymienić na przykład księży: Adolfa Majewskiego, wikariusza radzyńskiego i proboszcza w Czemiernikach, Lucjana Gajewskiego, wikariusza parczewskiego, a następnie proboszcza czemiernickiego, Karola Mleczka, proboszcza czemiernickiego, wielkiego patrioty zaangażowanego w powstanie styczniowe, ale też gospodarza, który dokupił dla parafii ponad 28 morgów ziemi z parcelowanych ziem, Tomasza Petrykowskiego i wielu, wielu innych.

 

Wszyscy wymienieni w „Pamiętnikach” duchowni otrzymali krótkie biogramy, opracowane przez Wydawcę, ks. prof. Jarosława F. Marczewskiego.  - Edycja „Pamiętników” została przygotowana z niezwykłą pieczołowitością; uzupełniona indeksami osobowym i geograficznym może stanowić niezbędną pomoc w pracy historyka, nauczyciela, regionalisty-amatora, ale też stać się interesującą lekturą pasjonatów naszej przeszłości - poleca lekturę. 

Artykuł pochodzi z portalu radzyn.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy