Reklama

Mychajło Hruszewski – rola w historii, znaczenie dla współczesności

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Mychajło Hruszewski – rola w historii, znaczenie dla współczesności - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wrześniu 2016 r. przypada 150. rocznica urodzin Mychajła Hruszewskiego - przywódcy niepodległego państwa ukraińskiego w 1918 r. Z tej okazji Wydział Politologii UMCS organizuje dyskusję panelową na temat postaci.

Mychajło Hruszewski to polityk, najwybitniejszy historyk ukraiński, pisarz, wydawca, który urodził się w Chełmie w 1866 r. Tegoroczny jubileusz jest wielkim wydarzeniem dla całego narodu ukraińskiego, jednak szczególny wymiar ma on dla Ukraińców mieszkających w województwie lubelskim, gdyż obchodzona będzie pamięć jednego z najwybitniejszych synów narodu ukraińskiego urodzonych w Chełmie.

Jubileusz stał się okazją do zorganizowania w Lublinie dyskusji panelowej o M. Hruszewskim z udziałem polskich i ukraińskich badaczy. Dyskusja o tej wybitnej postaci odbędzie się w czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godz. 17 na Wydziale Politologii UMCS w Auli im. Ignacego Daszyńskiego (Lublin, Plac Litewski 3). Jej organizatorami są: Towarzystwo Ukraińskie oraz Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W panelu weźmie udział dwóch badaczy polskich i dwóch ukraińskich oraz moderator. W dyskusji głos zabiorą: dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Grzegorz Janusz, były ambasador Ukrainy w Polsce oraz dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki prof. Markijan Malśkyj, wybitny znawca historiografii ukraińskiej prof. Tomasz Stryjek z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, wybitny historyk lwowski zajmujący się postacią M. Hruszewskiego, a jednocześnie kierownik Katedry Historii Najnowszej Ukrainy im. Mychajła Hruszewskiego Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki prof. Ołeksij Suchyj oraz jako moderator dr Grzegorz Kuprianowicz – lubelski historyk, prezes Towarzystwa Ukraińskiego, pracownik Centrum Europy Wschodniej UMCS i wykładowca w Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Spotkanie ma na celu przypomnienie postaci Mychajła Hruszewskiego, który odegrał fundamentalną rolę w kształtowaniu ukraińskiej idei narodowej i tożsamości historycznej narodu ukraińskiego. Był również jedną z kluczowych postaci w okresie budowania państwowości ukraińskiej na początku XX w., gdy stał się niekwestionowanym przywódcą państwa. On także położył podwaliny pod nowoczesną historiografię ukraińską i rozwój nauki ukraińskiej pod koniec XIX i na początku XX w. Godnym podkreślenia jest fakt urodzenia M. Hruszewskiego w Chełmie, co stało się ważnym elementem tożsamości historycznej mniejszości ukraińskiej w województwie lubelskim.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE