Reklama

Reklama

Muzuem Narodowe w Lublinie odnalazło zagubiony obraz "Egzotyczny widok"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Muzuem Narodowe w Lublinie odnalazło zagubiony obraz "Egzotyczny widok" - Zdjęcie główne

Muzeum Narodowe w Lublinie (na Zamku Lubelskim) odzyskało obraz Fransa Posta, który był uważany za stratę wojenną | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Narodowe w Lublinie odzyskało obraz "Egzotyczny widok" Fransa Posta. Dzieło było uważane za stratę wojenną. Po analizach i poszukwianaich udało się je odnaleźć w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie można je oglądać.

Reklama

Muzeum Narodowe w Lublinie (na Zamku Lubelskim) odzyskało obraz Fransa Posta, który był uważany za stratę wojenną. Obraz namalował holenderski malarz Frans Post. Dzieło jest datowane na lata 1650-1680 i zatytułowano je „Egzotyczny widok”. Obraz został odnaleziony dzięki detekwistcyznym pracom i analizie archiwalnych i współczesnych fotografii obrazu, przeprowadzonej przez zespół ekspertów Muzeum. Dzieło odnaleziono w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

- Dla potwierdzenia tych tez niezbędna była weryfikacja dokumentów znajdujących się w obu muzeach oraz badania konserwatorskie. Utracony obraz miał większe wymiary, rozleglejszą kompozycję, podpis artysty i dziurę w płótnie. Udało się ustalić, że tuż po wojnie został on skradziony z budynków muzeum przy ul. Narutowicza, potem płótno obcięto i nabito na nowe krosno. W 1949 r. Muzeum Narodowe w Warszawie nabyło obraz, prawdopodobnie nie znając proweniencji dzieła. Dzięki dobrej woli Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowe w Lublinie z powrotem stało się właścicielem dzieła - czytamy na oficjalnym profilu Facebook Muzeum Narodowego w Lublinie.

Za kradzież obrazu odpowiadają prawdopodobnie powojenni szabrownicy, a nie okupanci, bo można przypuszczać, że Niemcy nie wywieźli obrazu za granicę, ponieważ nie znali twórczości Posta. Muzeum Narodowe w Lublinie zgodziło się, żeby obraz przez najbliższe lata pozostał w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie. Znajduje się w Galerii Sztuki Dawnej MNW.
 
Aktualnie lubelskie muzeum szuka 31 obrazów, należących do inwentarza lub były powierzone muzeum jako depozyty. Muzeum powstało w 1906 roku, a w momencie wybuchu II wojny światowej - w 1939 roku, posiadało około 14 tys. eksponatów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy