Reklama

Może czekają właśnie na Ciebie? Zostań dawcą szpiku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Anna Węgrzyniak

Może czekają właśnie na Ciebie? Zostań dawcą szpiku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych. Dwudniową akcję przeprowadza Rotary Club z Białej Podlaskiej. Wolontariuszki czekają na potencjalnych dawców w holu głównym CH Rywal jeszcze jutro od 10.00 do 16.00.

Aby zarejestrować się do bazy należy być pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, mieć przy sobie dokument z numerem PESEL i podejść do stanowiska, gdzie zostanie pobrany wymaz z wewnętrznej części policzka.  

Dzisiejsza akcja pod hasłem Dzień Dawcy Szpiku kostnego organizowana jest przez fundację DKMS. – Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Doskonałym prezentem pod choinkę jest możliwość uratowania komuś życia, przez podzielenie się swoimi komórkami. Klub Rotary Biała Podlaska zaangażował się w tę akcję i przeprowadzamy ją dzisiaj w naszym mieście. Pomagają nam wolontariuszki, higienistki stomatologiczne z Centrum Kształcenia Plejada w Białej Podlaskiej - mówi Małgorzata Sosińska, koordynator akcji.
Rejestracja trwa kilka chwil. - Rozpoczyna się wywiadem dotyczącym przebytych chorób, wagi, wieku. Następnie pobierany jest wymaz. Tak przygotowane próbki są wysyłane do centrum. Po przebadaniu próbek otrzymujemy kartę dawcy szpiku i czekamy na telefon z informacją, że znaleziono naszego genetycznego bliźniaka - dodaje Sosińska.

Szanse na znalezienie dawcy o zgodnym kodzie genetycznym nie są duże stąd tak ważne jest propagowanie takich akcji. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 730 tysięcy potencjalnych dawców.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE