Reklama

Reklama

Most przy al.Unii Lubelskiej będzie podparty. Trwają prace nad projektem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Most przy al.Unii Lubelskiej będzie podparty. Trwają prace nad projektem - Zdjęcie główne

- Przystępujemy do prac, które umożliwią dalszą eksploatację mostu do czasu wykonania jego kompleksowej przebudowy - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto przygotowuje projekt w ramach którego zostanie wykonane tymczasowe podparcie mostu w ciągu al. Unii Lubelskiej, obok Centrum Handlowego Gala. Dzięki temu, do czasu kompeksowej przebudowy, będzie można bezpiecznie po nim jeździć.

Reklama

Most w ciągu al. Unii Lubelskiej umożliwia przejście i przejazd przez rzekę Bystrzycę z północy na południe miata, jezdnią zachodnią al. Unii Lubelskiej i łącznicą z ul. Zamojskiej w kierunku ronda Lubelskiego Lipca '80. Szerokość mostu to  ponad 15 m, a długość około 63 m. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 metrów. Obiekt posiada nośność 20 ton, ale z uwagi na jego zły stan techniczny, aktualnie obowiązuje organicznie tonażu do 10 ton. Stanowi on jeden ze 115 obiektów mostowych na terenie miasta.
 
Niedawno ogłoszono przetarg na prace przy jego zabezpieczeniu, w ramach czego ma zostać tymczasowe podparcie. Prace już się zaczynają.
 
- Przystępujemy do prac, które umożliwią dalszą eksploatację mostu do czasu wykonania jego kompleksowej przebudowy. Docelowo obejmie ona cały odcinek al. Unii Lubelskiej wraz z budową nowych obiektów mostowych. Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową w tym zakresie - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Zamówienie realizowane jest w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że po opracowaniu projektu, wykonawca zacznie prace w terenie. W pierwszej kolejności nastąpi opomiarowanie i odhumusowanie terenu oraz wykonanie wykopów i zbrojenia nadbudowy. Kluczowy zakres prac będzie realizowany na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni i wtedy będzie zamontowana konsytukcja stalowa. Zostanie wykonanie podparcie oczepów filaru za pomocą ośmiu słupów stalowych wykonanych z dwuteowników i wysokości 2m, połączonych z oczepem mostu i jego fundamentem. Ma to zapewnić nośność podpory pośredniej, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury. Na koniec zaplanowano zabezpieczanie antykorozyjne nowej konstrukcji, przez jej oczyszczenie i pomalowanie dwoma warstwami farby.
 
Prace zakończą się prawdopodobnie 15 grudnia. Koszt to ponad 270 tys. zł.
 
Miasto planuje też przebudowę mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Potem zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE