Reklama

Monika Kowalczyk – o debiutanckiej płycie, miłości i planach na przyszłość

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Rafał Goral

Monika Kowalczyk – o debiutanckiej płycie, miłości i planach na przyszłość - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Monika Kowalczyk to pochodząca ze Świdnika songwriterka, wokalistka, aktorka. W DDK "Bronowice" mogliśmy posłuchać jej koncertu z okazji Dnia Kobiet. Monika opowiedziała nam o swojej debiutanckiej płycie, twórczych inspiracjach i planach na przyszłość.

Monika Kowalczyk to pochodząca ze Świdnika songwriterka, wokalistka, aktorka. W kwietniu 2017 roku ukazała się jej debiutancka płyta "Piosenki", którą wydała na własny koszt. Artystka jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali, np. 46. FAMA w Świnoujściu czy Grechuta Festival Kraków 2011. Wraz z zespołem dostała się do półfinału konkursu Jarocińskie Rytmy Młodych – być może usłyszymy ją w legendarnym Jarocinie. Samą siebie określa jako „roztrzepanego wrażliwca”, osobę, która umie słuchać ludzi i często się do nich uśmiecha. Na co dzień jest studentką filologii polskiej KUL.

Mija prawie rok, od kiedy ukazała się twoja debiutancka płyta „Piosenki”. Wydałaś ją na własny koszt? 

- Tak, ale pomogło mi wiele znajomych osób. Koleżanka zrobiła okładkę i oprawę graficzną, a Marcin Bystrzycki zajął się obróbką dźwięku. Zaangażowali się też znajomi muzycy, dzięki którym na płycie słyszymy na przykład bas, puzon czy perkusję. Razem z siostrą nagrałyśmy chórki. Muzyka i teksty są moje autorstwa. Kiedy przyszły do mnie pierwsze egzemplarze – zdziwiłam się. Czułam się trochę nieswojo, nie mogłam do końca uwierzyć, że mam w rękach moją własną płytę. <śmiech> Samo wydanie płyty nie jest w dzisiejszych czasach takie trudne. Trzeba w to jednak włożyć dużo czasu i pracy, co czasem bywa zniechęcające. Jednak udało się i ta płyta to duży krok w mojej działalności artystycznej.


Co cię inspiruje przy tworzeniu tekstów? 
- Życie i ludzie. Jestem bardzo wrażliwą i uczuciową osobą. Czasami pewne wydarzenia przeżywam za mocno, za bardzo. Ale wtedy właśnie powstają teksty i piosenki. Paradoksalnie łatwiej mi jest pisać, kiedy jestem smutna, kiedy przytrafia mi mi się coś złego. Wtedy czuję, że mam coś więcej do wyrażenia. Śpiewam też o tym co kocham, albo o braku miłości, co jest prawdziwym bólem. Myślę, że wiele osób może się z taką sytuacją utożsamić.

Jesteś też aktorką? 
- Aktorką-amatorem. Od dziecka jestem członkiem świdnickiego Teatru Puk-Puk. Tworzymy różne spektakle, gramy na festiwalach w całej Polsce. Aktorstwo jest jedną z moich pasji. Uwielbiam chodzić do teatru, piszę też na ten temat pracę magisterską. Muzyki jest co prawda więcej w moim życiu, ale teatr jest ważnym elementem moich zainteresowań.

Jakie masz plany na przyszłość? Kolejna płyta?
  
 - Kolejna płyta, tym razem długogrająca, jest gdzieś w marzeniach. Ale planem na najbliższą przyszłość jest granie z zespołem. Myślę, że nadal pod szyldem Monika Kowalczyk, ale razem z innymi muzykami. Chciałabym, żebyśmy wspólnie wprowadzali nowe aranżacje, koncertowali. Kiedy będziemy mieć stały skład, pomyślimy nad płytą. Marzę też o tym, żeby napisać magisterkę i się obronić. <śmiech>

W piosence „Tu” śpiewasz: „Ja tu zostanę, znam to miasto na pamięć”. Planujesz zostać w Świdniku czy rozwinąć skrzydła w większym mieście?
- Jestem bardzo związana z moim miastem. Tu stawiałam moje pierwsze muzyczne kroki i tu do dzisiaj działam artystycznie. W Świdniku poznałam też wielu wspaniałych ludzi. Lubię to miejsce, ale jednak ciągnie mnie do wielkiego świata. Planuję spróbować swoich sił w Warszawie. O tych marzeniach opowiem jednak kiedy indziej, może kiedy się spełnią. :)

Najbliższe koncerty Moniki Kowalczyk:  
  • 25.03 Chełmski Dom Kultury - charytatywny koncert pieśni wielkopostnych
  • 14.04 radiowe studio Trójki w Warszawie – półfinał Jarocińskich Rytmów Młodych


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE