Reklama

Reklama

Miliony złotych dotacji na energię z OZE. Konkurs Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Miliony złotych dotacji na energię z OZE. Konkurs Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości - Zdjęcie główne

- Realizacja projektów w tym działaniu wpływa także na zrównoważony rozwój regionu i bezpieczeństwo energetyczne naszej gospodarki - podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ogłoszono wyniki konkursu Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Można było uzyskać dotację na produkcję energii OZE w przedsiębiorstwach. Łączna kwota dofinansowania w umowach to ponad 101 mln zł.

Reklama

Po raz drugi lubelscy przedsiębiorcy mogli starać się o dofinansowanie na realizację projektów związanych z wytwarzaniem energii z Odnawialnych Źródeł Energii do któych należą m.in słońce, wiatr i woda. W dwóch naborach złożono ponad 750 wniosków, na łączną kwotę dofinansowania ponad 358 mln zł. Wybranych zostało 400 projektów, ich dofinansowanie to blisko 207 mln zł, a całkowita wartość projektów wynosi ponad 466 mln zł.

 

- Efekty realizacji takich projektów to sukces nie tylko na poziomie przedsiębiorstw, ale także dla całego regionu. Lubelskie wypełnia zadania pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej oraz Strategii Europa 2020, a co więcej, realizacja projektów w tym działaniu wpływa także na zrównoważony rozwój regionu i bezpieczeństwo energetyczne naszej gospodarki - podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego 

 

Z powodu dużego zainteresowania, 15 października decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego zwiększono środki w ostatnim naborze o blisko 71 mln zł, dzięki czemu swoje inwestycje zrealizuje 198 firm zamiast 30.

 

Wsparcie obejmowało m.in. inwestycje w budowę jednostek wytwarzania energii wykorzystujących energię wiatru, słońca, geotermii i wody i energii, której źródłem są biomasa i biogaz. Przedsiębiorcy mogli również zdecydować się na przedsięwzięcie, w którym energia pochodzi z instalacji wysokosprawnej kogeneracji. Projekty mogły dotyczyć budowy jak i modernizacji dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych i tworzenia lokalnych, małych źródeł energii produkujących energię elektryczną  i ciepło z OZE. 

 

- Firmy realizujące inwestycje w tym działaniu mogą liczyć na realne oszczędności, zaś my jako społeczeństwo na lepszej jakości powietrze - dodaje Magdalena Filipek-Sobczak, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. 

 

Celem dofinansowanych projektów w obu naborach są inwestycje w budowę instalacji OZE, które w skali roku mają wytwarzać w sumie ok. 105 tys. MWhe/rok energii elektrycznej. W pierwszej edycji konkursu, roczny spadek emisji gazów cieplarnianych we wszystkich projektach wyniósł blisko 8 tys. ton równoważnika CO2/rok. W drugim naborze, roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wybranych projektów szacowany jest na wartość blisko 19,5 tys. ton równoważnika CO2/rok.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE