Reklama

Reklama

Miasto wspiera starszych i samotnych mieszkańców Lublina w czasie epidemii

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Miasto wspiera starszych i samotnych mieszkańców Lublina w czasie epidemii - Zdjęcie główne

Seniorzy i samotni mogą korzystać z pomocy np. przez Telefon Zaufania | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Lublina potrzebujący pomocy w codziennych czynnościach czy wsparcia psychologicznego, mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez Miasto. Przygotowano m.in. telefony zaufania i dowóz posiłków.

Reklama

Miasto zapewnia, że pamięta o samotnych i seniorach

 

- Obawa o zdrowie i życie, poczucie zagrożenia, izolacja to rzeczywistość większości z nas. W tych trudnych tygodniach pamiętajmy też o innych ‒ przede wszystkim o seniorach, osobach z niepełnosprawnościami, nie posiadających rodzin i bliskich, częściej doświadczających stresu i lęku przed zachorowaniem, obostrzeniami, kwarantanną czy samotnością. Pamiętajmy, że trudny czas epidemii kiedyś się skończy i wrócimy do normalnego życia - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

 

Gdzie szukać wsparcia?

 

Po wsparcie psychologiczne można zgłaszać się pod numer Telefonu Zaufania: 733 588 900, który działa całodobowo i 7 dni w tygodniu. Można dzownić też  pod numer tel.  733 588 600 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-19.00. W sprawach interwencyjnych należy dzwonić po numery: tel. 81 466 55 46 oraz tel. 81 466 55 47. 

 

Do dyspozycji Mieszkańców są również psychologowie i wolontariusze pełniący dyżury pod obsługiwanymi przez Urząd Miasta numerami telefonów: Tele60+ 81 46 66 999, w dni robocze w godz. 17.00-20.00, numer przeznaczony jest wyłącznie dla Seniorów, Pracownicy Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych, tel.: 81 466 30 50, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów, Ewa Dados, tel.: 697 620 669 i Koordynator ds. wsparcia i pomocy dla osób starszych, dyr. Sławomir Skowronek; tel. 661 555 104, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-18.00.

 

W pomoc włączają się też lubelskie organizacje społeczne. Są to: Caritas Archidiecezji Lubelskiej służy wszechstronną pomocą zarówno w zakresie potrzeb doraźnych jak i długoterminowych. Od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00 sekretariat dyżuruje pod numerami telefonu:  tel. 81 532 95 71 lub 534 003 300. Wolontariusze oferują pomoc pod nr tel. 668 770 774, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich pomagają w zmaganiu się z samotnością w formie wolontariatu towarzyszącego. Wolontariusze regularnie odwiedzają swoich podopiecznych lub są w stałym kontakcie telefonicznym: tel. 81 538 26 01, e-mail: [email protected]pl oraz Fundacja „Domowe Zacisze” organizuje domową opiekę lekarską i pielęgniarską pacjentom obłożnie chorym i niepełnosprawnym w środowisku domowym oraz przygotowuje chorego i jego rodzinę do samoopieki i samopielęgnacji. Tel. kontaktowe: 661 874 489, 603 917 750.

 

Ośrodki Wsparcia dzwonią i wysyłają sms-y

 

Od kilku dni jest zawieszona działalności placówek wsparcia dziennego, ale miasto zapewnia, że podopieczni nie zostali pozostawieni samym sobie. Pracownicy Zespołu Ośrodków Wsparcia dzwonią i wysyłają wspierające sms-y.

 

- Uczestnicy zajęć w domach i klubach seniora preferują przede wszystkim tę formę kontaktu, gdyż cenią sobie rozmowę z drugim człowiekiem. Podopiecznym wydawane są też obiady, z których normalnie korzystaliby podczas zajęć w placówkach - informuje Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

 

Możliwe jest dowożenie posiłków

 

Lubelscy Seniorzy mogą też korzystać z dowożenia posiłków do miejsca ich zamieszkania oraz z usług opiekuńczych wspierających ich w procesie codziennego funkcjonowania.

 

- Aktualnie z obiadów dowożonych korzysta 220 osób dziennie. Po analizie potrzeb przeprowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, liczba ta zostanie zwiększona - dodaje Monika Głazik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE