Reklama

Reklama

Miasto Lublin gotowe do odśnieżania

Opublikowano: wt, 1 gru 2020 14:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto poinformowało, że jest przygotowane do odśnieżania dróg i terenów w Lublinie w ramach Akcji Zima. W budżecie zarezerwowano na to ok. 1,9 mln zł.

Reklama

Miasto zapewnia, że zima go nie zaskoczy
 
Kilka dni temu spadł pierwszy śnieg. Dzisiaj (1 grudnia) Miasto Lublin oznajmiło, że jest przygotowane do zimowego utrzymania miasta. Posiada materiały i maszyny, które czekają w gotowści na wykorzystanie, gdyby warunki pogodowe uległy pogorszeniu. Są to: 2 800 ton soli, 680 ton piasku oraz 97 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania dróg. 
 
- Wszystkie służby są przygotowane do tegorocznej akcji zimowego utrzymania miasta, której głównym celem jest zachowanie drożności lubelskich ulic i ciągów pieszych. Podejmowane działania mają służyć również eliminowaniu zagrożeń związanych z wystąpieniem zimowych zjawisk pogodowych. Zadaniem firm realizujących prace na zlecenie Miasta jest zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców przede wszystkim poprzez usuwanie śniegu z ulic oraz odśnieżanie i zapobieganie śliskości chodników - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Akcja zimowego utrzymania miasta prowadzona jest co roku, w okresie od 1 listopada do 31 marca. 
 
Co będzie odśnieżane?

 

Zimowym utrzymaniem objęte są drogi i tereny miejskie zlokalizowane poza pasem drogowym. W przypadku dróg miasto podzielone jest na siedem rejonów, a za każdy odpowiada firma wyłoniona w przetargu, która zobowiązana jest m.in. do prowadzenia całodobowych dyżurów. Odśnieżane są drogi (publiczne, wojewódzkie, powiatowe i gminne) o łącznej długości około 679 km oraz chodniki, ścieżki rowerowe, schody, przejścia i kładki o łącznej powierzchni ponad 502 tys. mkw. Większość terenów odśnieżana jest mechanicznie, przy użyciu specjalistycznego sprzętu z ręcznym wykończeniem, a schody, przejścia dla pieszych oraz kładki, odśnieżane są przez brygady ręczne. Tereny poza pasem drogowym są podzielone na cztery rejony miasta, których łączna powierzchnia wynosi 228 ha. Przewidziano też odśnieżanie w tzw. trybie interwencyjnym, czyli odśnieżanie w zależności od potrzeb i na zgłosznie.

 

W akcji pomaga m.in. MPK i Straż Miejska

 

Za utrzymanie dróg odpowiada Zarząd Dróg i Mostów, a za tereny miejskie niebędące drogami – Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin. W akcję włączone jest też MPK Lublin., które odśnieża 780 przystanków komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta. Z kolei Straż Miejska, patroluje miasto i kontrolują stan infrastruktury. Kontrolowani są prywatni zarządcy nieruchomości. Co więcej Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego analizuje sytuacje, szczególnie w kwestii transportu, utrzymania dróg i warunków atmosferycznych. Wykorzystywany jest do tego minitoring wizyjny, sieć stacji pogodowych i programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne i stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem.

 

- W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto. Jest to system, który w realnym czasie pokazuje zarówno lokalizację oraz ilość sprzętu zaangażowanego do zimowego utrzymania miasta, co jest niezbędne do skutecznego zarządzania ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. 

 

Koszty odśnieżania

 

W sezonie 2019/2020 na akcję zimowego utrzymania dróg przeznaczono ponad 4 mln zł (w tej kwocie są również ryczałty za prowadzenie akcji i gotowość). Koszty zimowego utrzymania terenów poza pasem drogowym pozostają na poziomie podobnym do sezonów ubiegłych. Kwota zarezerwowana na te działania w sezonie 2020/2021 to około 1,9 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE