Zimowym utrzymaniem objęte są drogi i tereny miejskie zlokalizowane poza pasem drogowym. W przypadku dróg miasto podzielone jest na siedem rejonów, a za każdy odpowiada firma wyłoniona w przetargu, która zobowiązana jest m.in. do prowadzenia całodobowych dyżurów. Odśnieżane są drogi (publiczne, wojewódzkie, powiatowe i gminne) o łącznej długości około 679 km oraz chodniki, ścieżki rowerowe, schody, przejścia i kładki o łącznej powierzchni ponad 502 tys. mkw. Większość terenów odśnieżana jest mechanicznie, przy użyciu specjalistycznego sprzętu z ręcznym wykończeniem, a schody, przejścia dla pieszych oraz kładki, odśnieżane są przez brygady ręczne. Tereny poza pasem drogowym są podzielone na cztery rejony miasta, których łączna powierzchnia wynosi 228 ha. Przewidziano też odśnieżanie w tzw. trybie interwencyjnym, czyli odśnieżanie w zależności od potrzeb i na zgłosznie.
W akcji pomaga m.in. MPK i Straż Miejska
Za utrzymanie dróg odpowiada Zarząd Dróg i Mostów, a za tereny miejskie niebędące drogami – Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin. W akcję włączone jest też MPK Lublin., które odśnieża 780 przystanków komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta. Z kolei Straż Miejska, patroluje miasto i kontrolują stan infrastruktury. Kontrolowani są prywatni zarządcy nieruchomości. Co więcej Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego analizuje sytuacje, szczególnie w kwestii transportu, utrzymania dróg i warunków atmosferycznych. Wykorzystywany jest do tego minitoring wizyjny, sieć stacji pogodowych i programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne i stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem.
- W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto. Jest to system, który w realnym czasie pokazuje zarówno lokalizację oraz ilość sprzętu zaangażowanego do zimowego utrzymania miasta, co jest niezbędne do skutecznego zarządzania ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Koszty odśnieżania
W sezonie 2019/2020 na akcję zimowego utrzymania dróg przeznaczono ponad 4 mln zł (w tej kwocie są również ryczałty za prowadzenie akcji i gotowość). Koszty zimowego utrzymania terenów poza pasem drogowym pozostają na poziomie podobnym do sezonów ubiegłych. Kwota zarezerwowana na te działania w sezonie 2020/2021 to około 1,9 mln zł.