Reklama

Reklama

Lublin: Trwa akcja ratowania żab. Każdy może pomóc

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Trwa akcja ratowania żab. Każdy może pomóc - Zdjęcie główne

Trwa akcja ratowania żab. Każdy może pomóc | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa wiosenna akcja ratowania migrujących żab. Dlatego w wybranych miejscach ustawiono płotki naprowadzające te zwierzęta.

Reklama

W okolicach Zalewu Zemborzyckiego, w pobliżu ul. Janowskiej i Lipskiej ustawiono specjalne płotki. Mają one naprowadzać zwierzęta.
 
-  Wczesna wiosna, to czas wzmożonej migracji płazów. Wówczas żaby przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych w celach godowych. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie. Migrację utrudniają im także kanały czy studzienki, do których wpadają i nie potrafią się wydostać. Aby zminimalizować skalę zjawiska w miejscach, gdzie płazy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, na przełomie marca i kwietnia rozstawiono specjalne płotki naprowadzające. Pod nimi umieszczone są wiaderka, do których wpadają wędrujące żaby. Zachęcamy mieszkańców Lublina do włączenia się w pomoc przy przenoszeniu tych niewielkich zwierząt. Apelujemy również do kierowców o zmniejszenie prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności. Akcja potrwa kilka tygodni i uzależniona jest od pogody - mówi Tomasz Lis, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
 
Płotki naprowadzające, zamontowane w pasie drogowym uniemożliwiają płazom wejście na ruchliwe ulice. Zwierzęta przemieszczając się wzdłuż barierki wpadają do pojemnika, skąd przenoszone są do zbiorników wodnych: z ul. Janowskiej do stawów przy ul. Koło, zaś z ul. Lipskiej za zabudowania po przeciwnej stronie lub pod wiadukt kolejowy na ul. Tęczowej. Każdy może pomóc w akcji - zwłaszcza studenci i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.Chętni proszoni są o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska pod numerem telefonu: 81 466 26 41.
 
 
W Polsce wszystkie gatunki żab i ropuch są pod ochroną. Są one naturalnym wrogiem wielu szkodników. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym komarami, stonkami, pajęczakiami, chrząszczami i ślimakmi.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy