Reklama

Reklama

Lublin: Terytorialsi przećwiczyli kierowanie wojskowymi pojazdami

Opublikowano: czw, 16 cze 2022 17:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lubelscy terytorialsi przeszli szkolenie dla kierowców wojskowych pojazdów.

Reklama

W lubelskim Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy odbyło się szkolenie dla kierowców 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnieerze pełniący służbę na stanowisku kierowcy doskonalili swoje umiejętności, m.in. w takich obszarach jak: prawidłowe zachowania w trakcie sytuacji ekstremalnych, kolizja i wypadek drogowy, jazda na łuku oraz ekonomia jazdy. W ramach szkolenie był wykład w trakcie którego kierowcy odświeżyli wiedzę dotyczącą przewozu osób i towarów oraz zmian w przepisach ruchu drogowego i przepisach transportowych. Potem odbyły się zajęcia praktyczne.

- Szkolenie na nowoczesnym obiekcie, z wykorzystaniem płyty poślizgowej, czy symulatorów, pozwala żołnierzom prowadzącym wojskowe pojazdy samochodowe, na doskonalenie umiejętności w warunkach i sytuacjach zbliżonych do tych, które mogą wystąpić na drodze. Dodatkowo kierowcy przewożący osoby poza kabiną kierowcy, mieli okazję do szkolenia w sytuacjach zbliżonych dla kierowców autobusów - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Na płycie poślizgowej terytorialsi doskonalili techniki i zachowanie w sytuacjach ekstremalnych. Przećwiczyli np. manewr hamowania awaryjnego, czy omijania przeszkód na śliskiej nawierzchni. Była też jazda na łuku, która pozwoliła przećwiczyć prawidłowe odruchy i nawyki w trakcie pokonywania zakrętów i łuków na śliskim, oblodzonym podłożu i umiejętność radzenia sobie ze zjawiskami podsterowności i nadsterowności pojazdu. Z kolei na symulatorach poduszki powietrznej, zderzeń, czy decyzyjnego czasu reakcji kierowcy, żołnierze mogli zapoznać się, m.in. z zachowaniem pojazdu, kierującego, pasażerów oraz przewożonych przedmiotów w trakcie kolizji, bądź wypadku drogowego w tym dachowania.

- Kierowca to jedno z najpopularniejszych stanowisk służbowych w Wojskach Obrony Terytorialnej. Bez doświadczonych kierowców pododdziały nie są w stanie sprawnie realizować swoich zadań. Kierowca odpowiada nie tylko za powierzone mu mienie wojskowe i swoje życie, ale również za pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego, co czyni to stanowisko bardzo odpowiedzialnym - dodaje por. Gaborek.

W 2 LBOT służy ok. 330 żołnierzy, do których obowiązków służbowych należy kierowanie pojazdami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy