Scenariusz ćwiczeń DEFENDER-Europe 22 zakładał przeprawę przez Wisłę ciężkich wozów bojowych na dwóch niezależnych kierunkach, wykorzystując potencjał pododdziałów inżynieryjnych Sił Zbrojnych RP, jako państwa gospodarza, oraz park drogowo-mostowy sił amerykańskich i szwedzkich.
- W ćwiczeniu uczestniczyli m.in. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT. Główne zadanie terytorialsów polegało na ubezpieczeniu przepraw na Wiśle oraz koordynacji przemieszczania się sił i środków pododdziałów pancerno-zmechanizowanych w okolicach przepraw. Ponadto żołnierze wystawili posterunki w celu zabezpieczenia swobodnego manewru przez główne szlaki komunikacyjne w obrębie swojego stałego rejonu odpowiedzialności (SRO) - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT. - Udział żołnierzy WOT w ćwiczeniach jest kolejną szansą zademonstrowania efektywnego współdziałania z wojskami operacyjnymi, sojuszu NATO i jego partnerami.
Po przygotowanych przeprawach wodnych, na drugi brzeg "suchą nogą” przeprawiły się m.in. polskie Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, francuskie Kołowe Bojowe Wozy Piechoty VBCI oraz Panhard PVP, amerykańskie czołgi Abrams. Osłonę przeciwlotniczą zapewniły samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad, a w powietrzu latały polskie samoloty M-346 Bielik.
Od 1 do 27 maja na wielu europejskich poligonach odbywa się międzynarodowe ćwiczenie DE22, które jest sojuszniczym, cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie wojsko. Celem jest budowanie gotowości oraz interoperacyjności między sojusznikami w ramach NATO. DE22 jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym, zaplanowanym z dużym wyprzedzeniem, nie jest wymierzony przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.
DEFENDER-Europe 22 to zadania taktyczno-ogniowych realizowanych w Polsce oraz w innych państwach członkowskich i partnerskich NATO. Na terytorium Rzeczypospolitej ćwiczy blisko 7000 żołnierzy z Polski, USA, Francji, Szwecji, Dani i Wielkiej Brytanii, wykorzystując ponad 3000 jednostek sprzętu bojowego. Scenariusz ćwiczenia zakłada różnorodne działania taktyczne oraz strzelania bojowe w wykorzystaniem sprzętu wojskowego: czołgów Leopard i Challenger, wozów bojowych BWP-1 oraz Marder, armat M777 oraz haubic Goździk, samobieżnych dział przeciwlotniczych ZSU-23-4 Szyłka.
Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentują żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i samoloty transportowe 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.
- Jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stają żołnierze sojuszu, jest sprawne przemieszczanie sił i środków z wykorzystaniem stałej infrastruktury oraz własnego potencjału. W trakcie ćwiczenia sprawdzana jest zdolność współpracy żołnierzy Wojska Polskiego w ramach wspólnej operacji bojowej - dodaje por. Gaborek. - Wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki, służą usprawnieniu procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki, a także odstraszeniu potencjalnego agresora. Razem jesteśmy silniejsi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.