Reklama

Reklama

Lublin: Święto Patronalne KUL. Wręczono medale i odznaczenia

Opublikowano: 13 czerwca 2021 10:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II obchodził Święto Patronalne. Wręczono ordery i odznaczenia wagi państwowej pracownikom uczelni oraz przyznano nagrody im. Anieli hrabiny Potulickiej.

Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II obchodził swoje święto patronalne. Uczelnia podkreśla, że podstawą i sensem funkcjonowania katolickiego uniwersytetu, prowadzenia badań naukowych, dydaktyki, kształtowania młodych ludzi ich życia studenckiego jest prawda.

- Wskazując na serce KUL, spoglądamy na Najświętszy Sakrament, czyli rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa pośród nas, także w murach tego uniwersytetu. Otwartość na każdego człowieka, który poszukuje prawdy, prawdziwy dialog oraz spotkanie bez pogardy i uprzedzeń. Poszukujemy płaszczyzn, które łączą ludzi o różnych poglądach i przekonaniach, nie boimy się współczesności, nowych technologii i tego co przynosi ze sobą dzisiejsza Europa oraz świat - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Zaznaczano też, że KUL jest jednocześnie mocno osadzony w tradycji, dlatego władze uniwersytetu dążą do realizacji inicjatywy Senatu KUL z okresu międzywojennego i otwarcia kierunku lekarskiego.

- Liczymy na współpracę w tym zakresie z całym środowiskiem akademickim Lublina oraz instytucjami państwowymi i samorządowymi - zaznaczył ks. prof. Mirosław Kalinowski. Istotna rolę pełni także misja uczelni, którą KUL konsekwentnie realizuje. Wiąże się ona z byciem nie tylko wykształconym, ale przede wszystkim mądrym profesorem i studentem.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: KUL ma własną ściankę wspinaczkową. Każdy może się powspinać [GALERIA, WIDEO]

Gościem honorowym tegorocznych obchodów Święta Patronalnego był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który odczytał okolicznościowy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

- Jestem przekonany, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, mając za sobą dekady zmagań z komunistyczną opresją, a następnie z charakterystyczną dla lat dziewięćdziesiątych anomią i sporami dotyczącymi podstawowych pojęć, dysponuje szerokim instrumentarium intelektualnym oraz bogactwem doświadczeń praktycznych, dzięki którym z powodzeniem będzie odpowiadał na wyzwania współczesnego świata - mówił Adam Kwiatkowski.

Przyznano odznaczenia państwowe, które wręczył minister Kwiatkowski. Za wybitne zasługi w obronie niezależności Kościoła i nauki polskiej wobec systemu totalitarnego w Polsce po 1944 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został ks. prof. Antoni Słomkowski, pierwszy powojenny Rektor KUL w latach 1944-1951, a za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie uhonorowany został ks. prof. dr hab. Czesław Bartnik.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za wkład w rozwój międzynarodowej współpracy naukowej otrzymał dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki odznaczeni zostali: Srebrnym Krzyżem Zasługi dr Tomasz Sień, Brązowym Krzyżem Zasługi dr hab. Magdalena Charzyńska7-Wójcik, prof. KUL, dr hab. Jolanta Klimek-Grądzka, prof. KUL, ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz oraz dr hab. Dariusz Skórczewski, prof. KUL. Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości odznaczony został Pan prof. Leszek Mądzik.

Przedstawiono laureatów tegorocznej Nagrody Potulickiej. - Przyznawana od 2015 roku wyróżnienie ma na celu promocję przekonań i postawy ideowej Anieli hrabiny Potulickiej – właścicielki ziemskiej, filantropki, donatorki wielu dzieł charytatywnych, założycielki fundacji wspierającej KUL - mówił dr hab. Adam Zadroga, prezes Fundacji Potulickiej.

Za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu chrześcijańskiego humanizmu Nagrodą uhonorowany został ks. prof. Adam Rybicki. Doceniona została jego monografia pt. "Od antropologii do duchowości mężczyzny. Źródła, koncepcje, perspektywy" (Wyd. „Bernardinum", Pelplin 2020). 

- Książka zawiera nowatorskie opracowanie i interpretację dziejów myśli antropologicznej na temat rozumienia męskości w różnych obszarach kulturowych świata, a także aplikację tych idei do współczesnej myśli teologicznej. Jest to dzieło, które w szerokim zakresie przedstawia kierunki męskiej duchowości, a także inicjatywy pastoralne mające na celu ukształtowanie w mężczyznach postaw moralnych, chrześcijańskich, rodzinnych, obywatelskich i patriotycznych - informuje Monika Stojowska, rzecznik prasowy KUL.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: konferencja "Kościół - państwo - społeczeństwo obywatelskie w służbie rodzin w Polsce" na KUL. Wśród gości był m.in. Przemysław Czarnek

Natomiast w kategorii działalności społecznej w duchu solidarnego humanizmu wyróżnieni zostali Monika i Andrzej Demczukowie, właściciele sieci lubelskich restauracji "Plackarnia". Oprócz działalności stricte biznesowej, Państwo Demczukowie od lat prowadzą na terenie Lublina szeroką działalność społeczną i charytatywną, m.in. prowadzą założoną przez siebie Fundację "W Duchu Miłości", której misją jest wspieranie dzieci i rodzin, a szczególnie samotnych matek. Włączają się w akcję „gorący patrol" dostarczając swoje posiłki bezpłatnie osobom bezdomnym, włączają się z dużym zaangażowaniem do akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", wspierają osoby z niepełnosprawnością poprzez zatrudnianie ich w swojej firmie, pomagają osobom, które odbywały kary więzienia w powrocie do życia w społeczeństwie poprzez organizowanie dla nich pracy i innych zajęć, aktywnie uczestniczą w zainicjowanych przez siebie na terenie miasta spotkaniach Towarzystwa Biznesowego Lubelskiego skupiającego biznesmenów kierujących się chrześcijańskimi zasadami w kontaktach biznesowych i prowadzeniu własnych firm.

Poza tym, w trakcie Święta Patronalnego pierwsze dyplomy ukończenia studia licencjackich i magisterskich otrzymali z rąk ks. rektora tegoroczni absolwenci KUL.

KUL został powierzony opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu - ks. Idziego Radziszewskiego. W uroczysty sposób społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 roku. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.