Reklama

Reklama

Lublin: Prezydenci miast będą promować czytelnictwo

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Prezydenci miast będą promować czytelnictwo - Zdjęcie główne

Bioteka w Lublinie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusza pierwsza w Polsce kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Akcja odbywa się pod hasłem #CzytanieRządzi.

Reklama

Pod hasłem #CzytanieRządzi dwanaście polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania zwracają uwagę, że czytanie wspiera indywidualny rozwój człowieka oraz wzmacniania postawę kreatywną i wspomaga kształtowanie społeczeństw obywatelskich.

- Jako wykładowca akademicki od wielu lat obserwujący studentów wiem, że czytanie buduje ciekawość, zachęca do poszukiwania informacji, odkrywania prawdy historycznej. Czytanie ćwiczy nasze kompetencje logicznego myślenia, jest fundamentem nauk zarówno humanistycznych, jak i techniczno-matematycznych. Głęboko wierzę, że wzrost czytelnictwa przełoży się na osobisty sukces każdego człowieka, ale także na wyższy poziom naszej nauki. Dlatego Lublin chętnie dołącza do kampanii #CzytanieRządzi - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Unia Metropolii Polskich, czyli dwanaście polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław oraz Fundacja Powszechnego Czytania zapraszają do wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce. Podejmowane obecnie przez miasta działania pro-czytelnicze mają być wzmocnione i uzupełnione kolejnymi pomysłami. Kampania ma być wstępem i początkiem długofalowej pracy na rzecz poszerzenia grona osób czytających w Polsce.

Prezydenci polskich metropolii występują w roli ambasadorów czytania. Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydenci dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, opowiadają o swoich ulubionych lekturach i nawykach - można dowiedzieć się m.in. kto z nich zagina rogi w czytanych publikacjach, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.
 
Rolę w popularyzacji książki i czytelnictwa odgrywa Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. File MBP gromadząc i udostępniając zbiory wszystkim mieszkańcom, zapewniają dostęp do słowa pisanego, audiobooków czy nośników muzyki oraz prowadzą działalność, której celem jest zachęcenie do częstszego korzystania z książek czy czasopism. W 2021 r. pomimo ograniczeń z powodu pandemii z usług Biblioteki korzystało 46 053 czytelników. Filie odnotowały 366 027 odwiedzin, a czytelnicy wypożyczyli ogółem 1 017 241 jednostek bibliotecznych, w tym 897 239 książek, 62 363 egzemplarze gazet i czasopism oraz 57 639 jednostek zbiorów specjalnych (audiobooki, muzyka, film). W filiach zrealizowano ogółem 2 974 formy pracy kulturalno-oświatowej, w tym 1 559 form online, w których wzięło udział 91 886 osób. W latach 2011-2021 powstało w Lublinie 9 nowych filii bibliotecznych, a 6 zmieniło swoje lokalizacje. Obecnie sieć biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publiczna liczy 40 filii.
 
 
- O wysokim poziomie dostępności do bibliotek publicznych w Lublinie świadczą wyniki rankingu opracowanego przez zespół analityków Picodi.com, w którym pod uwagę wzięto wskaźnik liczby bibliotek na 10 tys. mieszkańców w kilkudziesięciu miastach świata. W rankingu krajowym, obejmującym biblioteki publiczne w 18 polskich miastach wojewódzkich, Lublin jest na 3. miejscu, ex aequo z Katowicami. Stosunek liczby bibliotek do liczby mieszkańców dla naszego miasta wynosi 1,21. Wyprzedziliśmy takie miasta jak Warszawa, Gdańsk, czy Kraków, ustępując miejsca tylko Opolu i Rzeszowowi - informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.
 
W badaniu uwzględniono biblioteki publiczne miejskie, regionalne oraz narodowe znajdujące się w obrębie granic administracyjnych poszczególnych miast. Pominięto biblioteki uniwersyteckie, prywatne oraz specjalistyczne.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy