Reklama

Reklama

Lublin podpisał już 126 umów na wymianę "kopciuchów"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Lublin podpisał już 126 umów na wymianę "kopciuchów" - Zdjęcie główne

Celem programu jest likwidacja pieców i kotłów opalanych paliwem stałym, emitujących duże ilości trujących gazów i pyłów, powodujących smog | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto podpisało w tym roku już 126 umów na wymianę pieców tzw. "kopciuchów", które powodują smog. Dzięki dotacji mieszkańcy mogą wymienić je na bardziej ekologiczne systemy ogrzewania.

Reklama

"Dbam o atmosferę - Nie truję sąsiada"

 

Lublin kontynuuje działania w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, który zakłada dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania. W tym roku na ten cel Miasto przeznaczyło 1 mln zł.  

 

- Naszym celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w mieście poprzez likwidację pieców i kotłów opalanych paliwem stałym, emitujących duże ilości trujących gazów i pyłów, powodujących smog. W tym roku podpisaliśmy już 126 umów, co pozwoliło wyeliminować z terenu miasta dymiące „kopciuchy” i zamienić je na ekologiczne systemy ogrzewania - mówi Artur Szymczyk, zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

 

Mieszkańcy korzystający z pieców opalanych paliwem stałym, czyli węglem albo drewnem, mogą uzyskać dofinansowanie i wymienić je na bardziej ekologiczny system ogrzewania. Możliwości są różne - podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub system hybrydowy. Dotacja to nawet 50% kosztów wymiany. Z dofinansowania mogą korzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, jednostki sektora finansów publicznych, lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy mają umowę najmu lokalu i uzyskają zgodę ZNK na przeprowadzenie zmiany instalacji grzewczej. Lublinianie, którzy wymieniają system ogzrewania otrzymują tabliczki z hasłem akcji "Dbam o atmosferę - Nie truję sąsiada"

 

Działania edukacyjne

 

Równolegle prowadzone są działania edukacyjne. Miasto przygotowało ofertę edukacyjną opierającą się na wykorzystaniu w edukacji szkolnej pyłomierzy osobistych. Zakupiono 6 takich urządzeń skonstruowanych przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Pyłomierze dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym, informując użytkowników m. in. o stężeniu pyłów PM1, PM2,5, PM10. Pyłomierze, wraz z materiałami edukacyjnymi oraz planszami tematycznymi, na początku roku trafiły do miejskich szkół podstawowych. Po przerwie spowodowanej epidemią i wakacjami, ponownie od 16 września, przekazywane są między szkołami. Wuykorzystywane są w trakcie zajęć edukacji wczesnoszkolnej, na lekcjach przyrody, geografii i biologii.

 

NO SMOG

 

Dodatkowo, Miasto wspólnie z Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej realizuje akcję polegającą na oznaczaniu miejskich budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej i wyróżnienie ich jako obiektów nieemisyjnych tabliczkami NO SMOG. Obecnie do sieci ciepła systemowego w Lublinie przyłączonych jest 4 tys. budynków, co stanowi aż 75% gospodarstw domowych.

 

Dostęp do informacji o jakości powietrza

 

Poza tym, informacje o stanie jakości powietrza w Lublinie są na bieżąco przekazywane mieszkańcom i aktualizowane co godzinę. Znaleźć je można na stronie Lublin.eu, tablicy informacyjnej Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na ul. Lipowej i wyświetlaczach znajdujących się na wybranych przystankach komunikacji miejskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE