Reklama

Reklama

Lublin: Odwiedzą zabytkowe cmentarze prawosławne. To akcja Towarzystwa dla Natury i Człowieka

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Lublin: Odwiedzą zabytkowe cmentarze prawosławne. To akcja Towarzystwa dla Natury i Człowieka - Zdjęcie główne

Odwiedzą zabytkowe cmentarze prawosławne. To akcja Towarzystwa dla Natury i Człowieka | foto Towarzystwo dla Natury i Człowieka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Towarzystwo dla Natury i Człowieka organizuje wyprawę samochodową szlakiem zabytkowych cmentarzy prawosławnych Polesia Lubelskiego w okolicach Urszulina i Włodawy.

Reklama

Uczestnicy wyprawy odwiedzą ukryte wśród lasów i bagien Polesia prawosławne cmentarze ze 150 letnimi kamiennymi nagrobkami i monumentalnymi krzyżami drewnianymi  Z zachowanych nagrobków będzie można próbować odczytać ślady historii regionu.  Przewodnikiem wycieczki będzie Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, który od 15 lat prowadzi badania i prace remontowe na zabytkowych nekropoliach polsko-ukraińskiego pogranicza. Organizatorzy podkreślają, że wycieczki są okazją do poznania ciekawych zakamarków wschodniej Polski, historii regionu i tysiąca ludzkich historii zapisanych w starych nagrobkach.
 
- Po wysiedleniach prawosławnej i greckokatolickiej ludności ukraińskiej w latach 1944-47 kilka setek historycznych nekropolii zostało pozbawionych opieki i nierzadko poddanych planowej dewastacji. Wiele setek rozbitych 150 letnich nagrobków tkwi w ziemi pod gęstymi zaroślami. Warto zajrzeć pod mech i zobaczyć np. z jaką czułością 120 lat temu rodzice żegnali odchodzące dzieci albo ile twarzy może mieć kamienny Chrystus w jednym półhektarowym zagajniku - wyjaśnia Towarzystwo dla Natury i Człowieka. 
 
 
Uczestnicy zobaczą cmentarze wokół Poleskiego Parku Narodowego i w dolinie Bugu. 
 
Wyprawa planowana jest na 14 listopada. Trasę wyznacza organizator. Udział jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem [email protected]
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy