Reklama

Reklama

Lublin: Na cmentarzu na Majdanku będą nowe drogi i kolumbarium

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Na cmentarzu na Majdanku będą nowe drogi i kolumbarium - Zdjęcie główne

Cmentarz komunalny na Majdanku w Lublinie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto kontynuuje prace na cmentarzu na Majdanku. Ogłoszono przetarg na budowę części dróg między kwaterami w trzech sektorach.

Reklama

- Ogłoszone postępowanie dotyczy drugiego etapu robót drogowych. To również kontynuacja prac rozpoczętych w poprzednich latach, możliwych do realizacji dzięki zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prace planistyczne powiększyły cmentarz komunalny o nowe obszary na pochówki. W ubiegłym tygodniu zawarliśmy również umowę na wykonanie wstępnej dokumentacji dla kolumbarium. To efekt rosnącego zainteresowania tą formą pochówku w ostatnich latach, a tego rodzaju miejskiego obiektu brakuje na terenie cmentarza komunalnego - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Rozbudowę na cmentarzu komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka, zgodnie z dokumentacją projektową podzielono na dwa etapy. Prace z I etapu zrealizowano w latach 2020-2021, a te planowane obecnie obejmą budowę dróg z asfaltu między kwaterami w sektorach S7, S8 i części S9 na łącznej powierzchni 1460 m2. W większości inwestycja zakłada budowę alejek na podbudowie pod obciążenie do 3,5 t, z wyjątkiem sektora S9, gdzie dopuszczalna masa będzie wyższa.
 
Miasto przygotowuje się też do budowy kolumbarium w sektorze S10. Aktualnie dla budowy została zawarta umowa z wykonawcą na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z kosztorysami, na podstawie których zostanie zlecone wykonanie projektu i realizacja inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Realizacja kolumbarium zostanie podzielona na kilka etapów. W tym roku, w ramach realizacji pierwszej części zadania, powinno powstać około 200 nisz urnowych.
 
Poza tym w latach 2020-2021 na ponad 164 tys. m2 terenu cmentarza zrealizowano inną inwestycję. Prace objęły wówczas sektory S7-S14, w których wykonano asfaltowe alejki, oświetlenie, sieć wodociągową, punkty poboru wody i zagospodarowano zieleń. Łączna wartość nakładów finansowych wyniosła ponad 5,6 mln zł. Nowa infrastruktura na cmentarzu wynika ze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego z 2017 roku, która wprowadziła możliwość pochówków tradycyjnych w miejscu przeznaczonym do tej pory pod kaplicę ekumeniczną oraz na obszarze około 100 metrów na południe. Po zmianie miejscowego planu zagospodarowania teren przewidziany pod realizację kaplicy został przeznaczony na kwatery grzebalne. Dodatkowo między sektorami S11 i S12 pozostawiono obszar na lokalizację obiektów związanych z prowadzeniem ceremonii pogrzebowych i pochówkiem.
 
 
Cmentarz przy ul. Droga Męczenników Majdanka powstał w 1976 r. i jest największą nekropolią we wschodniej Polsce. Aktualnie na cmentarzu komunalnym, łącznie z cmentarzem przy ul. Białej, jest pochowanych około 69 tys. osób. 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy