Reklama

Reklama

Lublin: Miasto wygrało samochód elektryczny. Przetestują go strażnicy miejscy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto wygrało samochód elektryczny. Przetestują go strażnicy miejscy - Zdjęcie główne

Miasto wygrało samochód elektryczny. Przetestują go strażnicy miejscy | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Lublin wygrało w ogólnopolskim konkursie samochód elektryczny do jazdy testowej. Auto będzie testowane przez strażników miejskich.

Reklama

Miasto Lublin w ogólnopolskim konkursie Eco-Miasto wygrało nagrodę specjalną. To samochód elektryczny do jazy testowej. W 8. edycji konkursu Miasto nagrodzono w kategorii "Zrównoważony transport". Oficjalne wręczenie nagrody odbyło się w środę (12 stycznia) przed Zamkiem Lubelskim. Firma Renault, czyli partner strategiczny konkursu, przekazała Miastu pojazd elektryczny Renault ZOE.
 
- Z satysfakcją i dumą przyjęliśmy informację o nagrodzie w kategorii, w której Lublin jest niekwestionowanym liderem. Nasze miasto od niemal 70 lat stale rozwija zbiorowy transport, który jest ukierunkowany na elektromobilność i ekologię. Wyróżnienie, poprzez  przyznanie nagrody specjalnej, potwierdza, że wkładany przez nas wysiłek w udoskonalanie i rozwój transportu publicznego jest na najwyższym poziomie. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w rozwijaniu zbiorowej komunikacji elektrycznej dysponujemy wiedzą i wsparciem dla innych miast Polski. Testowanie pojazdu będzie cennym doświadczeniem m.in. ze względu na zapisy Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nakłada ona na samorządy wymóg posiadania wśród eksploatowanych pojazdów 10% samochodów elektrycznych. Miasto już podjęło działania w celu spełnienia wymagań. Obecnie przygotowywane są dokumenty do przeprowadzenia postępowania przetargowego w zakresie wynajmu pojazdów elektrycznych. Aby wypełnić wymogi ustawowe Gmina Lublin jest zobowiązana posiadać we flocie 13 samochodów elektrycznych - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Samochód Renault ZOE to auto elektryczne, które ma nie powodować emisji spalin ani hałasu silnika. Samochód będzie testowany przez Straż Miejską Miasta Lublin. Strażnicy sprawdzą czas ładowania pojazdu, zmiany zasięgu w zależności od stylu i warunków jazdy. Zweryfikują również jak urządzenia w samochodzie (np. radio czy klimatyzacja) wpływają na jego zasięg oraz jaki jest odzysk energii przy hamowaniu pojazdu.
 
 
W konkursie, Lublin nagrodzono w kategorii "Zrównoważony transport", jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. Komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności. Jury zwróciło też uwagę na plany zakupu autobusu wodorowego.
 
Lublin doceniono w konkursie po raz piąty. W 2014 roku Miasto dostało nagrodę za politykę "Mobilności zrównoważonej", w 2016 roku zwyciężyło w kategorii "Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi", a w 2017 roku w kategorii „Zieleń a powietrze" za tworzenie Zielonego Budżetu i spójność koncepcji kształtowania zieleni miejskiej oraz wyróżnienie w kategorii "Systemy energetyczne" za kompleksowość i różnorodność działań w zakresie zarządzania energią i edukację w tym zakresie, zaś w 2018 roku komisja konkursowa doceniła Lublin aż w dwóch kategoriach – "Gospodarka wodna" i "Mobilność zrównoważona".
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy