Reklama

Reklama

Lublin: Miasto stara się poprawić jakoś powietrza

Opublikowano: sob, 4 gru 2021 16:34
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto stara się poprawić jakoś powietrza - Zdjęcie główne

Lublin: Miasto stara się poprawić jakoś powietrza | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Program Ograniczania Niskiej Emisji, EkoPatrol, akcja ,"Wymień piec – zyskaj zdrowie”, czy kampania "Miasto to też Twój dom – Masz wpływ na dobrą atmosferę” - to niektóre z przedsięwzięć, jakie Miasto Lublin realizuje w celu poprawy jakości powietrza.

Reklama

- Jednym z priorytetów Miasta w zakresie ochrony środowiska jest walka ze smogiem. Liczne miejskie inicjatywy obejmują m.in. dopłaty do wymiany pieców, przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, działania EkoPatrolu Straży Miejskiej czy kampanie edukacyjne skierowane do mieszkańców. Bez zaangażowania mieszkańców te działania nie byłyby kompletne, dlatego zachęcamy do wspólnej pracy, która przyczyni się do poprawy naszego zdrowia oraz stanu środowiska. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, w związku z czym wszyscy musimy dbać o jego czystość i jakość - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Jedną z inicjatyw prowadzonych przez Miasto jest Program Ograniczania Niskiej Emisji. Przewiduje on dofinansowanie do wymiany systemów ogrzewania opartych na paliwie stałym na inne bardziej ekologiczne systemy - ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie olejowe, system hybrydowy (z wyłączeniem systemów opartych na paliwach stałych) lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Program jest finansowany w całości z budżetu Miasta Lublin. W 2021 roku udzielono blisko 930 tys. zł dotacji oraz usunięto ponad 100 pieców i kotłów na paliwo stałe. Od początku istnienia Programu, czyli od 2013 r. wypłacono dotacje w wysokości ponad 4,5 mln zł, dzięki czemu udało się zlikwidować 785 kotłów i pieców.

Aby przystąpić do Programu Ograniczania Niskiej Emisji należy złożyć wniosek o udzielenie dotacji do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. Dotacja w wysokości do 50% poniesionych kosztów przysługuje na wymianę pracujących systemów ogrzewania opartych na paliwie stałym, które stanowią trwałe wyposażenie budynku lub lokalu i są jedynym źródłem ogrzewania.

- Mieszkańcy zainteresowani skorzystaniem z programu po złożeniu wniosku powinni wstrzymać się z wymianą systemu ogrzewania do momentu, w którym pracownicy Urzędu protokolarnie potwierdzą, że likwidowane źródło grzewcze jest jedynym źródłem ogrzewania dla danej nieruchomości. Wnioski o przystąpienie do programu można składać przez cały rok. Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania dotacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin oraz na stronie lublin.eu - informuje Anna Czerwnoka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Z kolei Straż Miejska Miasta Lublin w ramach EkoPatrolu przeprowadza kontrole na terenie Miasta Lublin m.in. w zakresie spalania w piecach niedozwolonych substancji, czy spalania odpadów na wolnym powietrzu. 2021 roku przeprowadzono 984 kontrole oraz wystawiono 50 mandatów karnych na kwotę 8300 zł. Oprócz wykonywania czynności kontrolnych Strażnicy Miejscy edukują mieszkańców na temat prawidłowej techniki palenia w piecach oraz informują o możliwości przystąpienia do Programu. W bieżącym roku Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego UM Lublin przekazał Straży Miejskiej dron wraz z osprzętem umożliwiającym m.in. kontrolę stanu powietrza oraz jakości paliw spalanych w kotłach.

Jednocześnie Miasto Lublin realizuje działania edukacyjne i informacyjne na rzecz ochrony powietrza. W listopadzie został rozstrzygnięty konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację zadania pn: ,"Wymień piec – zyskaj zdrowie

- Jest to akcja edukacyjno-informacyjna, która ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców Lublina na temat wpływu spalania paliw niskiej jakości na zdrowie i jakość powietrza oraz zachęcenie ich do skorzystania z programów pomocowych na wymianę systemów ogrzewania na bardziej ekologiczneDziałania edukacyjno-informacyjne zostaną przeprowadzone w grudniu br. - wyjaśnia Anna Czerwonka.

Oprócz tego, trwa kolejna edycja kampanii edukacyjnej "Miasto to też Twój dom – Masz wpływ na dobrą atmosferę”. W ramach kampanii w przestrzeni miasta od listopada prowadzona jest akcja billboardowaKontynuowane są także działania edukacyjne szkołach z wykorzystaniem pyłomierzy osobistych, służących do pomiarów stężenia pyłów PM1, PM 2,5, PM 10 oraz temperatury, wilgotności powierza i ciśnienia atmosferycznego, które zostały zakupione w ramach ubiegłorocznej odsłony kampanii. Od ubiegłego miesiąca urządzenia wraz z wystawą tematyczną i materiałami edukacyjnymi  przekazywane do placówek na terenie Lublina. Działania te Miasto planuje realizować w ciągu całego sezonu grzewczego.

Do tego podobnie jak w ubiegłym roku, prowadzona jest także akcja wydawania tabliczek z hasłem "Dbam o dobrą atmosferę - Nie truję sąsiada”Są one przekazywane mieszkańcom, którzy w tym roku przystąpili do Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz wszystkim chętnym, którzy byli beneficjentami Programu w poprzednich latach.

Mieszkańcy mają też możliwość na bieżąco sprawdz informacje o jakości powietrza w Lublinietym zakresie Miasto współpracuje z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i jest współużytkownikiem automatycznej stacji monitoringu powietrza znajdującej się przy ul. Obywatelskiej 13. Wyniki pomiarów są m.in. na stronie internetowej Miasta Lublin, na stronie internetowej GIOŚ, a także poprzez aplikację "Jakość powietrza w Polsce”. Dane o jakości powietrza są aktualizowane co godzinę.

Jednocześnie Ratusz przypomina, że o1 lipca zgodnie z zapisami ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków każdy właściciel lub zarządca budynku lub lokalu zobowiązany jest złożyć deklarację o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Deklarację można złożyć przez internet bezpośrednio do CEEB lub w wersji papierowej do właściwego urzędu gminy. Od 1 lipca do Urzędu Miasta Lublin wpłynęło prawie 1 500 deklaracji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy