Reklama

Reklama

Lublin: Miasto na razie nie wybuduje nowego biurowca przy ul. Leszczyńskiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto na razie nie wybuduje nowego biurowca przy ul. Leszczyńskiego - Zdjęcie główne

Koncepcja nowego budynku przy ul. Leszczyńskiego | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ratusz nie wybuduje nowego biurowca przy ul. Leszczyńskiego. Między innymi z powodu wysokiej inflacji i wojny w Ukrainie, rozwiązano umowę z wykonawcą.

Reklama

Miasto planowało budowę biurowca przy ul. Leszczyńskiego 20. Teraz jednak na mocy porozumienia stron została rozwiązana umowa na zaprojektowanie i budowę zawarta pomiędzy Miastem Lublin a spółką Budimex.

- Biorąc pod uwagę wystąpienie okoliczności niezależnych od stron i niemożliwych do przewidzenia na etapie zawierania umowy związanych ze zmianami na rynku usług budowlanych i znaczącym wzrostem kosztów, umowa nie mogła zostać zrealizowana - wyjaśnia Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Spółka wykonała dokumentację geotechniczną, dokumentację środowiskową i projekt rozbiórek istniejącego budynku, przygotowała także teren pod inwestycję i za te, dotychczas wykonane i odebrane prace, Miasto zapłaci Budimexowi 105 171 zł brutto wraz z podatkiem VAT. Kwotę określono na podstawie wartości umowy oraz faktur przedstawionych przez wykonawcę. Całość umowy opiewała na 82,6 mln zł.

W ostatnim czasie Budimex informował Miasto o ryzyku wystąpienia trudności w realizacji inwestycji spowodowanych czynnikami rynkowymi i znacznym wzrostem kosztów inwestycji. Obecna sytuacja gospodarcza kraju, wysoka inflacja, utrudnienia w realizacji inwestycji związane z inwazją Rosji na Ukrainę (utrudniony dostęp do materiałów budowlanych) spowodowały wzrost cen materiałów, robocizny, sprzętu oraz kosztów pośrednich, które miały bezpośredni wpływ na możliwość realizacji zawartej umowy. Na początku roku wykonawca oszczaował, że koszty realizacji inwestycji wzrosłyby o ok. ¼, a sytuacja na rynku materiałów budowlanych jest tak niestabilna, że można się spodziewać kolejnych podwyżek.

- Uznaliśmy, że ze względu na obecną, niestabilną sytuację rynkową budowa biurowca na potrzeby Urzędu zostaje wstrzymana, stąd decyzja o rozwiązaniu umowy. Nadal uważamy, że jest to inwestycja niezwykle potrzebna ze względu na sprawność funkcjonowania Urzędu i obsługi Mieszkańców, stąd mamy nadzieję, że w przyszłości będzie mogła być ona zrealizowana. Koszty związane z wynajmowaniem pomieszczeń w wielu lokalizacjach, a przede wszystkim ułatwienie dostępu do usług świadczonych na rzecz mieszkańców, od wielu lat determinują nasze działania dla umieszczenia jednostek Urzędu w jednej lokalizacji, stąd decyzja o budowie biurowca przy ul. Leszczyńskiego, w pobliżu miejskiego biurowca przy ul. Wieniawskiej - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Przetarg na realizację tej inwestycji ogłoszono w listopadzie 2020, czyli w trakcie obowiązywania starej ustawy Prawo zamówień publicznych, w związku z tym w umowie o zamówienie publiczne nie została uwzględniona klauzula waloryzacyjna cen materiałów.

- Mechanizm waloryzacyjny był jednym z głównych postanowień zawartych w nowej ustawie PZP, która weszła w życie w styczniu 2021 r. i która miała uelastycznić zasady rynkowe, na których zawierane są umowy z wykonawcami na roboty budowlane. Mechanizm ten przewiduje bowiem obowiązek zawarcia w umowie zapisów dotyczących zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku, gdy umowa zawarta jest na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Rozwiązanie to z założenia miało na celu poprawienie sytuacji wykonawców w stosunkach z zamawiającym - informuje rzeczniczka prezydenta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy