Reklama

Lublin ma nowego patrona ulicy. Jan Gilas przeszedł do historii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Rafał Januszczak

Lublin ma nowego patrona ulicy. Jan Gilas przeszedł do historii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odcinek ul. Bernardyńskiej w Lublinie otrzymał dziś oficjalnie imię Jana Gilasa - woźnego z lubelskiego magistratu, który w 1939 roku o własnych siłach, wyniósł z urzędu bombę ważącą kilkadziesiąt kilogramów.

Odcinek ul. Bernardyńskiej w Lublinie otrzymał dziś oficjalnie imię Jana Gilasa - woźnego z lubelskiego magistratu, który w 1939 roku o własnych siłach, wyniósł z urzędu bombę ważącą kilkadziesiąt kilogramów. Zmarł na zawał serca zaraz po wyjściu z ratusza

W marcu tego roku Rada Miasta Lublin zdecydowała o nazwaniu imieniem Jana Gilasa niewielkiego fragmentu ulicy Bernardyńskiej – od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Koziej, obok Pałacu Parysów. Na uroczystościach odsłonięcia tablicy poświęconej Gilasowi wzięli udział jego wnukowie z Krakowa i Francji.

W traumatycznych wydarzeniach z 9 września 1939 roku, kiedy Niemcy bombardowali miasto, w ratuszu zginęły 42 osoby. Jan Gilas wykazał się w tym czasie wielkim bohaterstwem i heroizmem.

Z dzisiejszego upamiętnienia ogromne zadowolenie wyraziła nie tylko najbliższa rodzina zmarłego, ale również Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE