Reklama

Reklama

Lublin: Lubelscy naukowcy dostaną własną aleję. W ramach wystawy podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

Opublikowano: śr, 22 wrz 2021 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Placu Marii Skłodowskiej-Curie pojawi się wystawa w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ekspozycja zatytułowana "Aleja lubelskiej nauki" będzie przedstawiać naukowców i opisy ich osiągnięć w formie zdigitalizowanych grafik i linorytów.

Reklama

W ramach trwającego Lubelskiego Festiwalu Nauki, któego gospodarzem jest UMCS, odbywa się wystawa multimedialna  "Aleja lubelskiej nauki" / "Avenue of Lublin science". Ekspozycja prezentuje sylwetki 25 znamienitych lubelskich uczonych z pięciu uczelni publicznych: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Lubelskiej. 

- Lubelskie uczelnie mogą poszczycić się wieloma naukowcami, którzy w swojej pracy naukowej osiągali i nadal osiągają sukcesy, zmieniając oblicze nauki oraz na zawsze zapisując się w historii nie tylko Lublina, ale i kraju. Wystawa "Aleja lubelskiej nauki" prezentuje naukowców i opisy ich najważniejszych osiągnięć naukowych w formie zdigitalizowanych grafik oraz linorytów - wyjaśnia Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

Ekspozycja będzie prezentowana na dużych ekranach ledowych. Całość jest kontynuacją projektu, jaki powstał na UMCS w 2017 roku. Wtedy studenci drugiego roku grafiki pod kierunkiem dra szt. Karola Pomykały wykonali największy drzeworyt w Polsce. Powstał on na podstawie fotografii z 1927 r. (kongres Solvaya w Brukseli) oraz przedstawiał 29 największych naukowców XX w. Aktualny projekt stworzony na potrzeby Lubelskiego Festiwalu Nauki został przygotowany przez dziewięcioro studentów drugiego roku grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS, pod kierunkiem ich wykładowcy, dr Pomykały.

Karol Pomykała jest doktorem sztuk pięknych, artystą grafikiem, dyrektorem artystycznym. Związany z Wydziałem Artystycznym UMCS i pracownią Wypukłodruku, rozpowszechnia swoją wiedzę i doświadczenie o grafice. Osoby odpowiedzialne za projekty rysunkowe to: Nikola Lupa, Magdalena Korona, Viktoria Piankovska, Valeria Malashewska i Bartosz Kuropiejski. Studentki digitalizujące grafiki to: Paulina Oleksiej, Karolina Kołudzka, Julia Kulczuga i Izabela Kiernicka. W samo przygotowanie matryc i wycinanie linorytów zaangażowana była cała grupa.

Uroczyste otwarcie wystawy planowane jest na środę (22 września) o godz. 20:00 na Placu Marii Skłodowskiej-Curie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 22-24 września 2021 r., w godz. 9:00-21:00 .

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy