Reklama

Reklama

Lublin: KUL upamiętnił jednego ze swoich wykładowców. Nazwał aulę Jego imieniem

Opublikowano: pt, 1 paź 2021 12:05
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko/KUL

Lublin: KUL upamiętnił jednego ze swoich wykładowców. Nazwał aulę Jego imieniem - Zdjęcie główne

KUL upamiętnił jednego ze swoich wykładowców. Nazwał aulę Jego imieniem | foto Tomasz Koryszko/KUL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aula w Centrum Transferu Wiedzy KUL została nazwana imieniem kard. Stanisława Nagyego, a w Gmachu Głównym uczelni odsłonięta została pamiątkowa tablica dedykowana kardynałowi. Taką uchwałę podjął Senat KUL w setną rocznicę urodzin kardynała, który był wykładowcą uczelni.

Reklama

- Dla uznania zasług kard. Stanisława Nagyego, wykładowcy KUL, profesora nauk teologicznych, kierownika Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej i Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, członka Międzynarodowej Komisji Teologicznej i eksperta w synodach biskupów w Rzymie, wielkiego Polaka odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, postanawialiśmy symbolicznie zaznaczyć pamięć o nim w środowisku uniwersyteckim - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Nagy SCJ urodził się w śląskiej, górniczej rodzinie, 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym. W  1952 roku na KUL obronił pracę doktorską, w 1968 uzyskał habilitację, w 1979 tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 profesora zwyczajnego. Był sercaninem - kapłanem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, emerytowanym profesorem KUL, wykładowcą teologii fundamentalnej i ekumenicznej, honorowym przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawia II w Lublinie. 

Od 1958 aż do przejścia na emeryturę wykładał teologię fundamentalną na uniwersytecie. Był prodziekanem Wydziału Teologii, kierownikiem Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, przewodniczącym Senackiej Komisji Stypendialnej, Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II. Zmarł 5 czerwca 2013 roku w Krakowie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Metropolita lubelski nominowany do Kongregacji Wychowania Katolickiego

W uroczystościowych związanych z setną  rocznicą urodzin kardynała uczestniczył m.in. abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.