Reklama

Reklama

Lublin: IPN znalazł szczątki jednego z Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Instytut Pamięci Narodowej

Lublin: IPN znalazł szczątki jednego z Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa w trakcie której ogłoszono zidentyfikowanie Henryka Wieliczki "Lufy” | foto Screen - Instytut Pamięci Narodowej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zidentyfikowano szczątki ppor. cz. w. Henryka Wieliczki ps. "Lufa", który był m.in. żołnierzem zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Zginął kilka lat po II wojnie światowej.

Reklama

Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie w trakcie kwietniowych prac poszukiwawczych na cmentarzu przy ul. Unickiej znalazł szczątki ppor. cz. w. Henryka Wieliczki ps. Lufa. Poinformował o tym w piątek (24 września) Karol Nawrocki - prezes IPN, który też spotkał się z Ewą Przesmycką, siostrzenicą Henryka Wieliczki i przekazał jej informację o identyfikacji wuja.

- W porozumieniu z rodziną zostanie podjęta decyzja o terminie i miejscu pochówku bohatera - czytamy na stronie internetowej IPN w Lublinie.

Henryk Wieliczko, urodził się 18 sierpnia 1922 r. w Wilnie. Od września 1943 r. należał do oddziału kpt. Wincentego Mroczkowskiego "Zapory”, a potem 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Po rozwiązaniu brygady przedarł się do Puszczy Augustowskiej. 

- Po rozbrojeniu przez Sowietów został wcielony do 6 batalionu zapasowego 2 Armii WP w Dojlidach Górnych, k. Białegostoku. Zdezerterował w październiku 1944 r. i dołączył do mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki”, który wiosną 1945 r. odtworzył na Białostocczyźnie 5 Brygadę Wileńską AK. "Lufa” objął funkcję drużynowego, a następnie zastępcy dowódcy 4 szwadronu. Po kolejnej demobilizacji brygady, we wrześniu 1945 r., kontynuował działalność niepodległościową w szeregach patroli dywersyjnych na Pomorzu - informuje IPN. - Z rozkazu "Łupaszki” ściągał zdemobilizowanych żołnierzy do miejsca formowania brygady w okolicach Sztumu. Dowódca pierwszego patrolu leśnego brygady w Borach Tucholskich. Od połowy kwietnia 1946 roku zastępca dowódcy oddziału kadrowego w odtwarzanej na Pomorzu brygadzie, od początku maja 1946 r. dowódca 4 kadrowego szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK.

IPN podkreśla, że jego akcje cechował dynamizm, umiejętność panowania nad rozwojem sytuacji i zdolność podejmowania szybkich decyzji. Dowodzony przez niego pododdział przemierzył kilkakrotnie Warmię i Mazury. W 1947 roku szwadron rozwiązał się, a po demobilizacji pododdziału "Lufa” trafił do 6 Brygady Wileńskiej AK.

- Urlopowany okresowo z powodu śmiertelnej choroby ojca, został aresztowany podczas drogi powrotnej do oddziału na stacji kolejowej Siedlce 23 czerwca 1948 r., w wyniku denuncjacji agenta UBP. Postrzelony w trakcie próby ucieczki. Skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie w trybie doraźnym 24 lutego 1949 r. na karę śmierci. Zamordowany 14 marca 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie - czytamy na stronie IPN.

Został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy