Reklama

Reklama

Lublin: Album "Lublin Filmowy - Filmowy Lublin” z prestiżową nagrodą

Opublikowano: pt, 10 wrz 2021 17:05
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Album "Lublin Filmowy - Filmowy Lublin” z prestiżową nagrodą - Zdjęcie główne

Wręczenie nagrody za album "Lublin Filmowy - Filmowy Lublin” | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Album "Lublin Filmowy - Filmowy Lublin” wydany przez Miasto, został uznany Najpiękniejszą Książką Roku 2020. Nagrodę od 61 lat przyznaje Polskie Towarzystwo Wydawców Książek – stowarzyszenie zrzeszające wydawców, redaktorów, typografów i grafików pracujących dla książki.

Reklama

- Jesteśmy bardzo dumni, że nasza publikacja została tak wysoko oceniona pod kątem sztuki edytorskiej. Tym samym zaszczytne wyróżnienie trafiło do Lublina, który doskonale prezentuje się na małym oraz dużym ekranie i ma bardzo wiele do zaoferowania ekipom filmowym. Klimat lubelskiego Starego Miasta, tajemnicze podwórka, bramy czy zaułki, doskonale wykorzystują wybitni filmowcy, z którymi już od ponad 10 lat możemy współpracować dzięki Lubelskiemu Funduszowi Filmowemu. Z tą myślą stworzyliśmy Szlak Filmowy opisany w albumie, którego lektura może stać się początkiem przygody z Lublinem w innej niż zwykle odsłonie - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Wyróżnienie zostało wręczone w czwartek (9 września) w trakcie Warszawskich Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki.

Publikacja została nagrodzona w kategorii Albumy. Album "Lublin Filmowy – Filmowy Lublin” powstał w związku z 10. rocznicą działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego. Publikacja po raz pierwszy prezentuje Lubelski Szlak Filmowy, oparty na lokacjach filmowych w mieście. Jest to kompletne opracowanie historii filmu w Lublinie od początku, czyli około 100 lat wstecz, do dzisiaj. Przedstawia dzieła filmowe, wpływ, jaki film wywarł na rozwój miasta i perspektywy rozwoju tej branży. Zawiera zdjęcia z planów filmowych, znane i mniej nieznane historie związane z realizacją filmów.


- Ta unikatowa pozycja na rynku wydawniczym składa się z dwóch części, opisowej i albumowej - dwie książki w książce, wyraźnie oddzielonej wewnętrznymi okładkami zawierającymi panoramiczne fotografie z planów. Z jednej strony szlachetne materiały - wysokiej jakości papier Arctic Volume, a także metalizowany papier Sirio Pearl Silver, który ma nieść skojarzenia ze srebrnym ekranem, z drugiej zaś nowoczesne i odważne rozwiązanie w postaci oprawy szwajcarskiej, w której po rozłożeniu widoczny jest otwarty grzbiet książki - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Wstęp książki ponadto zawiera indeks filmów zrealizowanych w Lublinie z odnośnikami do konkretnych stron. Zdjęcia ilustrujące tekst zostały wydrukowane w technice duotonu, nawiązującej do fotografii lubelskiego mistrza Edwarda Hartwiga. Sekwencje zdjęć tworzą mikro narracje budowane w oparciu o zestawienia scen, motywów, układów kompozycyjnych.

Wydawcą albumu jest Urząd Miasta Lublin, Wydział Kultury – Lubelski Fundusz Filmowy. Tekst opracował Krzysztof Załuski pod redakcją pracowników Lubelskiego Funduszu Filmowego: Grzegorza Linkowskiego, Lidii Dzierby i Łukasza Borkowskiego, który jest także autorem wielu fotografii zawartych w albumie. Projekt graficzny stworzyli Idalia Smyczyńska i Robert Zając.
 
 
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.